Gariplerin Duasını Almak Ve Selahattin Gürkan

 

Cumartesi günü Malatya’da yoğun bir gündem vardı.

2 Uluslararası Melita’dan Malatya’ya Arslantepe buluşması açılış programı ve akabinde gün boyu devam eden etkinlikler.

Programın paydaşlarından biri ise Malatya Büyükşehir Belediyesiydi.Haliyle programa Başkan Sayın Selahattin Gürkan ilk sırada eşlik edenlerdendi.

Kısacası başkanın yoğun bir gündemi vardı.Başkan Sayın Selahattin Gürkan’a bir bilgi gelmişti.O bilgi ise şehrin gariplerinden bir vatandaşın vefat haberiydi.Duyulduğunda Allah rahmet eylesin diyerek geçiştirilen bir olaydı.Ancak başkan için böyle değildi.

Çünkü vefat eden kişi 3 özürlü çocuğu olan bir anneydi.Sağlığında iken yakından ilgilenen bir isimdi..Başkan Sayın Selahattin Gürkan yoğun gündemin arasından sıyrılıp gariplerin duasını tercih etmişti.Bir taraftan programını takip ederken diğer taraftan vefat eden annenin cenazesi ile ilgilenilmesi talimatını verdi.

Şehr-i emin olmak gariplerin duasını almanın olmaz ise olmazlarındandır diyebiliriz.Bir garip ölmüş diyeler, üç günden sonra duyalar, soğuk su ile yuyalar şöyle garip bencileyim (Yunus Emre)

Belki bir çoğunuz denk gelmişsinizdir.Tecde Mahallesi Beyzade sokak Kayalık cami karşısında üç özürlü çocuğuyla birlikte yaşayan Hamidiye Demir teyze vardı.7 çocuğundan özürlü olan 3 çocuğuyla birlikte yaşar onlara bakar çekip çevirirdi.

Cuma günü saat: 18: 00 civarı cami imamı aradı muhtarım Hamdiye teyzelerin evinin önü kalabalık polisler ve ambulans var deyince bulunduğum yerden ayrılıp adrese gittim.Gittiğimde özürlü olan evin en ufağı olan Mustafa Ali dayı bacında öldü diyerek boynuma sarıldı.

Hamdiye teyze beni kardeş ben onu ablam gibi görürdüm.İçeri girdiğimde üzüntüm bir kat daha arttı.Ambulans acil doktoru kişinin yaklaşık 5 saat önce vefat ettiğini belirlemişti.Hamdiye teyze kapıya kadar gitmiş ama kapıyı açamadan oraya yığılmış.

Çocuklar avluda dışarıda ama fark etmemişler.Ta ki akşam küçük olan Mustafa kapıyı açmaya çalışmış yarı açılan kapıdan bakınca annesinin sırt üstü yattığını görüyor.Komşulara haber veriyor.Daha sonra ambulans aranıyor..

Rapor adli tıp derken Cumartesi sabah 10:00 sıralarında defin ettik Hamdiye teyzeyi.Hani bir garip ölmüş diyeler üç gün sonra duyalar misali garibin 15-20 kişiydi cenazesinde.Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan aile ile yakından ilgileniyordu.Ara ara arabasına alıp şehir turu attırır ve bir çok defa da evlerine ziyarete gelmişliği vardı.Vefat haberini alınca yine cenazesi ile yakından ilgilenip gerekli hizmetlerin hızlı bir şekilde yapılmasını temin etti.Cumartesi akşam taziyeye gelerek gariplerin duasını alarak onları sevindirdi.

Gariplerin duasını almak adına bundan sonra ne yapabiliriz dedi.Bu çocuklar yalnız kalamazlar bunlara bakabilecek kimseleri var mı?Ailenin büyük oğlu evli ve kirada oturduğunu ancak düzenli bir işinin olmadığı söylenince,öyleyse bu çocuklara bakmak şartı ile kişiye belediyede iş verelim çocuklara baksın dedi.

Gariplerin duasını almak onlara sahip çıkmak günün en büyük kazancıydı.Bütün yoğunluğa rağmen garipler unutulmamış verilen talimatlar doğrultusunda gariplerle yakından ilgilenildi.Evet anne hayattayken onları koruyup gözetiyor ve bakıyordu ancak bundan sonrası ne olacaktı.Hani balık vermek yerine balık tutmayı öğretmek misali.Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan sadece taziyeye uğrayıp gitmekten ziyade onların sorunlarına kalıcı çözüm getirmek içinde talimatlar verdi.

Başkanın manen en kazançlı günüydü diyebiliriz.Çünkü yetim ve garibin duasında perde yoktu.

Onların duasını almak onlara kol kanat germek bir şehr-i emin için en önemli meseleydi.Garipleri unutmayarak gündeminin önemli bir yerine koyan Belediye Başkanı Sayın Selahattin Gürkan’a teşekkür ederim.

Garipleri unutmamak dileğiyle..

Ali YİĞİT