Prostat Hastalıklarında İdrar Takibinin önemi

Prostat vücudumuzda idrar kesesinin altında konumlanan ve içinden idrar kanalı geçen, üreme sistemi için salgı üretmekle görevli bir organdır.  Prostat insan vücudunda 40 yaşından sonra büyümeye devam eden tek organdır. Erkeklerin yüzde sekseni hayatı boyunca en az bir kez yaş, genetik ve çevresel faktörlere bağlı olarak prostat hastalıklarına yakalanmaktadır. Özellikle genetik faktörlerin prostat hastalıklarında yoğun bir risk oluşturduğu bilimsel araştırmalarla kanıtlanmıştır. 

Prostat hastalıklarında özellikle erken tanı alındığında tedavi başarı oranı çok yüksektir. Prostat hastalıklarında pek çok farklı belirti gözlemlenebilmekle birlikte en yaygın gözlemlenen belirtiler genellikle idrar atımıyla ilgilidir. İdrar yaparken ağrı, sık idrara çıkma, idrar yaptıktan sonra tam rahatlayamama hissi prostat hastalıklarında sıklıkla karşılaşılan belirtilerdir.  

İdrarınızı Takip Edin!

Sağlıklı kabul edilen rutinde gündüz 4,5 kez gece saatlerinde de 1,2 kez idrar yapılması makul kabul edilmektedir. Rutin düzeninizden daha sık idrar yapmaya başladıysanız ve idrar yaptıktan sonra tam olarak rahatladığınızı hissedemiyorsanız prostat hastalıklarından şüphelenebilirsiniz. Sağlıklı idrarın rengi açık sarıdan kehribar rengine kadar farklılık gösterebilen bir yelpazede olabilmektedir.  İdrarınızın rengi ne kadar açıksa o kadar sağlıklısınızdır, idrarınızın rengi yeterince açık değilse su tüketimini arttırmalısınız. İdeal kabul edilen günlük 6-8 bardak su içilmesidir.  İdrarda kan görülmesi kesinlikle normal bir durum değildir ve bir uzmana başvurulmalıdır.  En çok merak edilen konulardan biri de ayakta idrar yapmanın prostat hastalıklarına neden olup olmadığıdır.

Bilimsel araştırmalar sonucunda genç ve orta yaşlı erkeklerde ayakta veya oturarak idrar yapmanın arasında anlamlı bir fark olmadığı belirlenmiştir. Prostat hastalığı tanısı alan veya 50 yaş üzerinde olan kişilerdeyse oturarak idrar yapılması tavsiye edilmektedir. 

Yaşa bağlı olarak prostat hastalıklarında büyüme olduğunda prostat bezi büyür ve idrar yolunda tıkanmalara neden olabilir. Oturarak idrar yapıldığında mesanede daha az idrar kalır. İdrar akımında çatallaşma, zayıflama, idrar yaparken ağrı, acı ve yanma hissedilmesi de prostat hastalıklarının habercisi olabilir. İdrar sorunlarına psikolojik sorunlar, ilaç kullanımı, mesane hastalıkları ve sinir sistemi hasarları da neden olabilmektedir.

KAYNAK :gozdehastanesi.com.tr