Ünlü Tasarımcı ” Hayatta Kalabilmek İçin İşinize Yaratıcılık Katmalısınız”

Selim Can Özer -DHA

 

4000’den fazla tasarıma imza atan ünlü tasarımcı Karim Rashid: “İşinize yaratıcılığı katmazsanız hayatta kalamazsınız “dedi.

4000’den fazla tasarıma imza atan  300’den fazla ödüle layık görülen, 40’tan fazla ülkede çalışmalar yapan, çağının en yaratıcı, en üretken isimlerinden olan, ‘’tasarımın dahi çocuğu’’ diye anılan, dünyanın önde gelen endüstriyel tasarımcısı Karim Rashid, Uluslararası Seramik Banyo Fuarı Unicera 2022’de Verde Stone Gallery’nin düzenlediği söyleşiye konuk oldu.

 

 Yoğun katılımın olduğu söyleşide Rashid, şunlara değindi:

 

 

“Artık yeni bir çağdayız. İşiniz ne olursa olsun yaratıcı olmak zorundasınız. Eğer işinize yaratıcılığı katmazsanız hayatta kalamazsınız. Yaratıcılığın temel özelliği hissetmektir. Estetik kelimesi Yunanca ‘hissetmek’ kelimesinden türemiştir. Estetik kelimesinin kökeninde görmek yoktur hissetmek vardır. Duygularımızı dinleyerek dünyaya baktığımızda muhteşem şeyler başarabiliriz.”

 

 

 

“VAR OLMAK İÇİN YARATICI OLMAK ZORUNDAYIZ”

 

Sanat ve yaratıcılık olmadan gelişmenin ve ilerlemenin mümkün olmadığını belirten tasarımcı “Bizi bir araya getiren şey sanat çünkü tamamen yaratıcılıkla ilgili bir şey. Bu gezegende bir şeyler yaratabilen tek canlı bizleriz. Var olmak için yaratmak zorundayız. Hepimizin genlerinde yaratıcılık var. Çocukken herkes yaratıcı olarak doğar. Bu fikirleri beslemezseniz körelirsiniz. Yaratıcı insanlar bu dünyada var olmak için savaşmak zorundadır ” dedi.  Söyleşisinde tasarımın tanımına da değinen Rashid “Tasarımın tanımı çözmeye çalıştığımız sorunlara ve ihtiyaçlara sunduğumuz çözümlerdir” diye konuştu.

 

Ünlü tasarımcı Karim Rashid, söyleşiden sonra da Firuze’de düzenlenen akşam yemeğinde Türkiye’nin başarılı mimarları, tasarımcıları, Türk basının önemli isimleri ve cemiyet hayatının önde gelenleri ile bir araya geldi. Ünlü sunucular Jülide Ateş, Buket Aydın, duayen gazeteciler Reha Arar, Meliha Okur, ünlü gazeteci ve köşe yazarı Sermet Severöz, magazin basının önemli isimlerinden Muammer Kapucuoğlu gibi isimler yemeğin katılımcıları arasında yer aldı. Rashid, yemekte yaptığı konuşmada Türkiye’de olmaktan çok mutlu olduğunu ifade etti ve birebir sohbetlerde de tasarıma dair fikirlerini katılımcılara aktardı.

 

 FUARIN GÖZDESİ RASHID’İN TASARIMLARI OLDU

 

Caesarstone markasıyla birlikte yurt içinde ve yurt dışında niş işlere imza atan Verde Stone Gallery, porselen ve kuvars malzemenin yeni nesil mimari dekorasyona kattığı etkileri yansıtmak için Rashid imzası taşıyan mutfak tezgâhı- ada mutfak ve info desk tasarımları da Unicera 2022’de katılımcıların beğenisine sundu. Rashid’in tasarımları fuarın en çok ziyaret edilen yapıtlarından oldu.