https://www.mormas.com.tr/
 • BIST 100

  11139,50%0,05
 • DOLAR

  33,10% 0,08
 • EURO

  36,06% -0,21
 • GRAM ALTIN

  2580,97% -0,76
 • Ç. ALTIN

  4230,40% 0,00

Türkiye'de Birçok Kentte "El Ele Gazze Şeridi" Eylemi Düzenlendi

İsrail'in saldırılarına dikkati çekmek ve Gazze'ye destek vermek amacıyla Ankara'da toplanan yüzlerce kişi, insan zinciri oluşturarak "El Ele Gazze Şeridi" eylemi düzenledi.

12.11.2023 19:29:00 227
Türkiye

 

Filistin İnisiyatifinin çağrısıyla birçok kentte eş zamanlı gerçekleştirilen eylem için başkentte Melike Hatun Camisi avlusunda da bir grup Filistin destekçisi toplandı.

 

Türk ve Filistin bayrakları ile omuzlarında kefiyeler taşıyan katılımcılar, Filistin'e desteklerini göstererek İsrail'in zulmünü lanetledi.

Aralarında çok sayıda kadın ve çocuğun da bulunduğu katılımcılar, el ele tutuşup insan zinciri oluşturdu.

Farklı dillerde hazırlanan dövizlerle İsrail'in dünyanın gözü önünde gerçekleştirdiği çocuk ve sivil katliamlarına dikkat çekildi.

Katılımcılardan bazıları ellerinde "Baby killer İsrail", "Nehirden denize özgür Filistin", "Çocuk katliamını durdurun", "Çocuklar uyurken sessiz olunur, ölürken değil" yazılı dövizleri taşıdı.

İsrail'e tepki ve Filistin'e destek sloganları atan grup, ulusal ve uluslararası kamuoyuna yaşananlara karşı sessiz kalınmaması çağrısı yaptı.

 

 

 

Gazze için Edirnekapı'dan Sultanahmet'e insan zinciri oluşturuldu

 

İstanbul'da, Filistin İnisiyatifi Platformu, İsrail'in Gazze saldırılarını protesto etmek için Edirnekapı'dan Sultanahmet'e kadar insan zinciri oluşturdu.

İsrail'in, abluka altındaki Gazze'de çocuk, kadın, hasta ve yaşlı demeden saldırılarına tepki göstermek, Filistin halkına destek vermek amacıyla "El Ele Gazze Şeridi" eylemi düzenlendi.

Eyleme katılanlar, Fevzipaşa, Macar Kardeşler, 15 Temmuz, Şehzadebaşı, Vezneciler ve Darülfünun caddeleri üzerinde yaklaşık 3,5 kilometrelik insan zinciri oluşturdu.

İsrail aleyhine sloganlar atıp dövizler taşıyan eylemcilere, araçlarda bulunan vatandaşlar da korna çalıp destek verdi.

Kalabalık, önce Edirnekapı'dan Beyazıt Meydanı'na, ardından da Sultanahmet Meydanı'na yürüdü.

 

 

Prof. Dr. Yusuf Kaplan, burada yaptığı basın açıklamasında, Filistin meselesinin sadece Filistin'in meselesi olmadığını belirterek, tarihinin en kanlı dönemlerinden birisini yaşayan Filistin'in; insanlığı, masumiyeti, hakikati ve direnişi temsil ettiğini söyledi.

 

Bu katliamları yapanların tarihin karanlık çöplüğüne gömüleceğini ifade eden Kaplan, "O çocukları, anneleri, o kimsesiz, tertemiz melekleri katleden insan olamaz. Kesinlikle şundan emin olabilirsiniz. Tarih bundan sonra yeniden yazılacak. Gazze soykırımı, insanlığın geleceği açısından milat olacak. İnsanlık bu vahşete 'dur' diyecek. Nitekim görüyorsunuz, insanlığı ayağa kaldırdı. Gazze'deki katliama bütün insanlık isyan etti, başkaldırdı. Bütün dünyaya sesleniyoruz. Katil İsrail'i durduramadığınız sürece insanlığınızı haysiyetinizi koruyamazsınız." dedi.

 

Eylemde, Filistinliler için dua edildikten sonra kalabalık sessizce dağıldı.

 

 

Konya

Konya'da, İsrail'in Filistin'deki saldırılarına tepki göstermek ve Gazze'ye destek vermek için bir araya gelen yüzlerce kişi el ele tutuşarak insan zinciri oluşturdu.

Filistin İnisiyatifi'nin çağrısıyla birçok kentte eş zamanlı gerçekleştirilen eylem için Konya Sivil Toplum Kuruluşları Platformu üyeleri ve vatandaşlar Mevlana Meydanı'nda toplandı.

Konya Sivil Toplum Kuruluşları Platformu Başkanı Adem Ceyhan, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay'ın da katıldığı programda yaptığı konuşmada, "İsrail'in Gazze'de gerçekleştirdiği işgalin 7 Ekim'den bu yana soykırıma dönüştüğü"nü söyledi.

İsrail'in tüm dünyanın gözü önünde kadın, çocuk, yaşlı, bebek ayırt etmeksizin okulları, camileri, kiliseleri, fırınları, yaralıları taşıyan ambulansları ve hastaneleri vurduğunu belirterek şöyle konuştu:

 

"Bizler insanlığını kaybetmemiş, kalbini henüz taşlaştırmamış insanlar olarak Gazze'deki soykırıma hep beraber güçlü bir şekilde 'dur' diyebilmek için Filistin İnisiyatifi adıyla tavır alıyoruz. Anneleriz, babalarız, işçileriz, memurlarız, öğrencileriz, öğretmenleriz. Toplumun her kesiminden kalbi kararmamış vicdan sahibi insanlarız. Gazze şeridi içerisine hapsedilerek, yok edilmek istenen Filistin halkına desteğimizi göstermek için şimdi bir araya geldik. İşte bugün Mevlana Meydanı'ndan Necmettin Erbakan İlahiyat Fakültesi'ne kadar el ele tutuşarak, sessizce Gazze Şeridi'nin Konya'da, İstanbul'da, tüm Türkiye olduğunu ve asla terk edilemeyeceğini tüm dünyaya ilan etmek istiyoruz."

Daha sonra el ele tutuşan kalabalık, Mevlana Meydanı'ndan Necmettin Erbakan Üniversitesi önüne kadar 3 kilometrelik insan zinciri oluşturdu.

 

 

 

Kütahya

İsrail'in saldırılarına dikkati çekmek ve Gazze'ye destek vermek amacıyla Kütahya’da toplanan yüzlerce kişi, insan zinciri oluşturarak "El Ele Gazze Şeridi" eylemi düzenledi.

 

Filistin İnisiyatifinin çağrısıyla, Kütahya Sivil Toplum Kuruluşları Platformu (KÜSİDAP) öncülüğünde gerçekleştirilen eylem için Filistin destekçisi çok sayıdaki kişi, Zafer Meydanı’nda bir araya geldi.

 

Türk ve Filistin bayrakları ile omuzlarında kefiyeler taşıyan katılımcılar, İsrail'in zulmünü lanetledi.

 

KÜSİDAP adına açıklama yapan Kütahya İHH İnsani Yardım Derneği Başkanı Mustafa Yenipazar, dünyanın birçok kentinde insanların Filistin’e destek için bir araya geldiğini söyledi.

 

Yaşanan çatışmayı Filistinlilerin kazanacağını dile getiren Yenipazar, şunları kaydetti:

 

“Filistin'deki kardeşlerimizin başlattığı 'diriliş hareketi' dalga dalga tüm yeryüzüne yayılıyor. Biz bu el ele eylemimizle zulme karşı bir duruş sergiliyoruz. Bugün buraya yağmura rağmen toplanan yüzlerce kardeşimizle tarafımızı, duruşumuzu sergiliyoruz. İlk günden itibaren söylüyoruz. Ortaya koyduğumuz hiçbir gayret karşılıksız kalmaz ve bu gayretlerimizin karşılığını da tüm dünya insanlığı olarak Allah'ın izniyle alacağız. Barış hakim olup, hak hakim olana kadar bu eylemlerimiz devam edecek. Allah'ın izniyle hiç kimseyi uyutmayacağız. Uyuyan kardeşlerimizi de uyandıracağız. En çok ihtiyacımız olan şey bu.”

Konuşmanın ardından, aralarında çok sayıda kadın ve çocuğun da bulunduğu katılımcılar, el ele tutuşup insan zinciri oluşturarak Ulu Cami’ye kadar yürüdü.

El ele eylemi, Kur’an-ı Kerim okunması ve saldırılarda hayatını kaybeden Filistinliler için dua edilmesinin ardından sona erdi.

 

 

 

 

Kocaeli

Kocaeli'de, İsrail'in saldırılarına dikkati çekmek ve Gazze'ye destek vermek amacıyla "El Ele Gazze Şeridi" eylemi düzenlendi.

Filistin İnisiyatifinin çağrısıyla İzmit ilçesinde bir araya gelen katılımcılar, Fevziye Camisi'nden Mobesko Köprüsü'ne kadar uzanan 7 kilometrelik güzergahta insan zinciri oluşturdu.

Ellerinde Türk ve Filistin bayrakları ile dövizler, omuzlarında ise kefiyeler taşıyan katılımcılar, İsrail'in saldırıları karşısında Gazze'de sürdürülen direnişe destek mesajları verdi.

Eylem katılan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, gazetecilere, Gazze'de büyük bir insanlık dramı yaşandığını söyledi.

Büyükakın, bugün ve daha önce yapılan eylemlerde Filistin'deki zulme karşı omuz omuza durduklarını, Filistinlilerin yanında olduklarını her seferinde duyurduklarını belirterek, eylemlerle netice alınamayacağı şeklindeki görüşlere katılmadığını ifade etti.

 

Kamuoyu tepkisinin dünyanın dört bir yanında yayılmakta olduğunu sevinerek gördüklerini vurgulayan Büyükakın, "Birçok ülkede insanlar seslerini yükseltmeye başladılar. Bunun hiç durmaması lazım. Sürekli olarak hatırlatmaya devam etmemiz lazım. Ta ki Filistin 1967 sınırlarına kavuşana kadar. İsrail o sınırlara geri çekilene kadar bu mücadelenin durmadan devam etmesi lazım." dedi.

Zulüm sona erene kadar eylemlerin kararlılıkla devam etmesi gerektiğini vurgulayan Büyükakın, bugün gerçekleştirilen eyleme katılanlara teşekkür etti.


Ağrı Dağı'nda tırmanırken hayatını kaybeden 10 dağcı anıldı

İstanbul - Üsküdar'da yol verme tartışması

“Kokusu normal olmayan ve köpüklü denizde yüzmeyin”

Polisin 'dur' ihtarına uymayıp, 10 kilometre kaçtı; kaçış ve yakalanma anı kamerada

Buca'da başlayıp Gaziemir'e de sıçrayan orman yangını 2'nci gününde/ Ek fotoğraflar

İstanbul- İstanbul'da 'kuyu-9' operasyonu: 47 şüpheli yakalandı

Buca'da başlayan orman yangını 2'inci gününde

Yalnız yaşayan adam,evinin banyosunda ölü bulundu

Foça'da orman yangını (3)

Bodrum’dan 10 gündür kayıp olan kadının ormanda cansız bedeni bulundu

Buca'da orman yangını (6)

Diyarbakır’da otomobil şarampole devrildi; Baba öldü, anne ve oğlu yaralandı

Kütahya'da orman yangını (2)

Bakan Tunç: İzmir’de akıma kapılan 2 kişinin ölümüyle ilgili 27 şüpheliden 14'ü tutuklandı

Bodrum’da ana su isale hattı patladı; yol çöktü, cadde göle döndü

Balıkesir'de orman yangını (5)

Uzman çavuşun tabancayla vurduğu bacanağı 21 gün sonra hayatını kaybetti

Odun toplamak üzere ormana gitti; 10 saat sonra cansız bedeni bulundu

20 Yaş Altı Erkek Milli Basketbol Takımı, İsrail'e mağlup oldu

Ankara’da kaçakçılık operasyonu: 4 gözaltı

Batman'da, serinlemek için girdiği Dicle Nehri’nde boğuldu

Bakan Işıkhan, Romanyalı mevkidaşı Bucura-Oprescu ile görüştü (3)

CHP Lideri Özel, KKTC'de Denktaş ve Küçük’ün anıt mezarlarını ziyaret etti

Artvin’de Cankurtaran tünelinde kaza; 1 ölü (2)

Kayseri'de iki grup arasında bıçaklı kavga: 2 yaralı

Sivas'ta çadırlarını su basan işçileri ekipler kurtardı

Trabzonspor’da yeni sezon hazırlıkları

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan, TFF Başkanı Hacıosmanoğlu'na tebrik mesajı

Balıkesir’de deve ile kenti dolaşan çift, vatandaşları düğünlerine davet etti

Foça'da orman yangını (2)

Yükleniyor

Malatya'da dağ bisikleti yarışmasının şampiyonları belli oldu

Esenlik 15 bin kişiye aşure ikram edecek

Sami Er : Üstesinden gelmeye çalıştığımız şey Malatya’yı yeniden ihya ve inşa etmektir.

Malatya'da Kayısı Festivali Konserleri Başlıyor

Dünden bugüne Kayısı Festivali’nin özel anları sergilendi

Sadıkoğlu “TMO, kayısıda taban fiyat belirleyerek ürün alımı yapmalı”

Başkan Er : 10 Muharrem,Müslümanlar Alemi ve İnsanlık İçin Önemli Bir Gündür

Malatya Valisi Seddar Yavuz : Çiçek yerine bağış yapın,okulları onaralım

Malatya’da Kayısı Festivali’nde bisiklet yarışı yapılacak

Doğanşehir’de Yuvalı Mahallesi’nin su problemi giderildi

20 Yaş Altı Erkek Milli Basketbol Takımı, İsrail'e mağlup oldu

Trabzonspor’da yeni sezon hazırlıkları

Hacıosmanoğlu: Türk futbolunu adaletli ve ahlaklı yöneteceğiz

Fenerbahçe, hazırlık maçında Hull City’i farklı geçti

Galatasaray, hazırlık maçında Slovakya ekibi Trencin’i farklı yendi

Bolu'nun en prestijli tenis turnuvasına yoğun katılım

Beşiktaş'ta yeni sezon hazırlıkları sürüyor

Gaziantep FK - Şanlıurfaspor: 2-0

Savcı, Altay kalecisini korner direğiyle yaralayan sanığa 3 yıla kadar hapis istedi

Yavaş, Paris 2024 Olimpiyatları'na gidecek ASKİ sporcularıyla buluştu

Ağrı Dağı'nda tırmanırken hayatını kaybeden 10 dağcı anıldı

İstanbul - Üsküdar'da yol verme tartışması

“Kokusu normal olmayan ve köpüklü denizde yüzmeyin”

Polisin 'dur' ihtarına uymayıp, 10 kilometre kaçtı; kaçış ve yakalanma anı kamerada

Buca'da başlayıp Gaziemir'e de sıçrayan orman yangını 2'nci gününde/ Ek fotoğraflar

İstanbul- İstanbul'da 'kuyu-9' operasyonu: 47 şüpheli yakalandı

Buca'da başlayan orman yangını 2'inci gününde

Yalnız yaşayan adam,evinin banyosunda ölü bulundu

Foça'da orman yangını (3)

Bodrum’dan 10 gündür kayıp olan kadının ormanda cansız bedeni bulundu

Kütahya'nın Gediz ilçesinde orman yangını çıktı

Bodrum’daki bir otelde 16 kişi zehirlenme şüphesiyle hastaneye kaldırıldı

Elazığ’da 1472 kelebek ele geçirildi; yabancı uyruklu 1 kişiye gözaltı

Adıyaman’da tıra çarpan otomobil sürücüsü öldü

Malatya’da İYİ Parti eski il başkanı Yılmaz,kiracısını öldürdü

İzmir'de sokakta iki grup arasında silahlı kavga : 4 yaralı

Manisa'da, motosiklet ile elektrikli bisiklet kafa kafaya çarpıştı 3 yaralı

Televizyon tamiri için gittiği evde çıkan tartışmada, 4 kişiyi çekiç ile başından yaraladı

Kars ve Ardahan’da sel suları köy yollarına zarar verdi

Vali Ersin Yazıcı, Malatya'ya veda etti

İmamoğlu : Hayvanları koruma kanunu,toplumsal sorunları tetikler

Tüketicinin korunmasına ilişkin düzenlemeler içeren kanun teklifi TBMM'de

Davutoğlu ,şartları yerine getirilirse Ak Parti’ye geri dönebilir

Cumhurbaşkanı Erdoğan : Filistin'in yanında dimdik duruyoruz

Başkan Yalçın : Yeşilyurt’ta dönen dolapların haddi var,hesabı yok

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar

Bahçeli: Ne PKK'nın ne de FETÖ'nün ayakta kalma şansı yok

Başkan Gök : 15 Temmuz,birliğimize balta vurmak isteyenlerin hayallerinin yıkıldığı gündür

Başkan Yalçın : 15 Temmuz ,Milli İradeye Vurulmak İstenen Prangadır

Bakan Ersoy: Gece müzeciliğiyle hem gündüz hem de gece ziyaretçisi arttı

LİG TABLOSU

Takım O G M B Av P
1.Galatasaray 38 33 2 3 66 102
2.Fenerbahçe 38 31 1 6 68 99
3.Trabzonspor 38 21 13 4 19 67
4.İstanbul Başakşehir 38 18 13 7 14 61
5.Kasımpaşa 38 16 14 8 -3 56
6.Beşiktaş 38 16 14 8 5 56
7.Sivasspor 38 14 12 12 -7 54
8.Alanyaspor 38 12 10 16 3 52
9.Rizespor 38 14 16 8 -10 50
10.Antalyaspor 38 12 13 13 -5 49
11.Gazişehir Gaziantep 38 12 18 8 -7 44
12.Adana Demirspor 38 10 14 14 -7 44
13.Samsunspor 38 11 17 10 -10 43
14.Kayserispor 38 11 15 12 -13 42
15.Hatayspor 38 9 15 14 -7 41
16.Konyaspor 38 9 15 14 -13 41
17.Ankaragücü 38 8 14 16 -6 40
18.Fatih Karagümrük 38 10 18 10 -3 40
19.Pendikspor 38 9 19 10 -31 37
20.İstanbulspor 38 4 27 7 -53 16