• BIST 100

  8107,19%1,85
 • DOLAR

  28,94% 0,10
 • EURO

  31,70% -0,07
 • GRAM ALTIN

  1874,82% 0,14
 • Ç. ALTIN

  3085,12% 0,10

Türkiye'de Birçok Kentte "El Ele Gazze Şeridi" Eylemi Düzenlendi

İsrail'in saldırılarına dikkati çekmek ve Gazze'ye destek vermek amacıyla Ankara'da toplanan yüzlerce kişi, insan zinciri oluşturarak "El Ele Gazze Şeridi" eylemi düzenledi.

12.11.2023 19:29:00 140 0
Türkiye

 

Filistin İnisiyatifinin çağrısıyla birçok kentte eş zamanlı gerçekleştirilen eylem için başkentte Melike Hatun Camisi avlusunda da bir grup Filistin destekçisi toplandı.

 

Türk ve Filistin bayrakları ile omuzlarında kefiyeler taşıyan katılımcılar, Filistin'e desteklerini göstererek İsrail'in zulmünü lanetledi.

Aralarında çok sayıda kadın ve çocuğun da bulunduğu katılımcılar, el ele tutuşup insan zinciri oluşturdu.

Farklı dillerde hazırlanan dövizlerle İsrail'in dünyanın gözü önünde gerçekleştirdiği çocuk ve sivil katliamlarına dikkat çekildi.

Katılımcılardan bazıları ellerinde "Baby killer İsrail", "Nehirden denize özgür Filistin", "Çocuk katliamını durdurun", "Çocuklar uyurken sessiz olunur, ölürken değil" yazılı dövizleri taşıdı.

İsrail'e tepki ve Filistin'e destek sloganları atan grup, ulusal ve uluslararası kamuoyuna yaşananlara karşı sessiz kalınmaması çağrısı yaptı.

 

 

 

Gazze için Edirnekapı'dan Sultanahmet'e insan zinciri oluşturuldu

 

İstanbul'da, Filistin İnisiyatifi Platformu, İsrail'in Gazze saldırılarını protesto etmek için Edirnekapı'dan Sultanahmet'e kadar insan zinciri oluşturdu.

İsrail'in, abluka altındaki Gazze'de çocuk, kadın, hasta ve yaşlı demeden saldırılarına tepki göstermek, Filistin halkına destek vermek amacıyla "El Ele Gazze Şeridi" eylemi düzenlendi.

Eyleme katılanlar, Fevzipaşa, Macar Kardeşler, 15 Temmuz, Şehzadebaşı, Vezneciler ve Darülfünun caddeleri üzerinde yaklaşık 3,5 kilometrelik insan zinciri oluşturdu.

İsrail aleyhine sloganlar atıp dövizler taşıyan eylemcilere, araçlarda bulunan vatandaşlar da korna çalıp destek verdi.

Kalabalık, önce Edirnekapı'dan Beyazıt Meydanı'na, ardından da Sultanahmet Meydanı'na yürüdü.

 

 

Prof. Dr. Yusuf Kaplan, burada yaptığı basın açıklamasında, Filistin meselesinin sadece Filistin'in meselesi olmadığını belirterek, tarihinin en kanlı dönemlerinden birisini yaşayan Filistin'in; insanlığı, masumiyeti, hakikati ve direnişi temsil ettiğini söyledi.

 

Bu katliamları yapanların tarihin karanlık çöplüğüne gömüleceğini ifade eden Kaplan, "O çocukları, anneleri, o kimsesiz, tertemiz melekleri katleden insan olamaz. Kesinlikle şundan emin olabilirsiniz. Tarih bundan sonra yeniden yazılacak. Gazze soykırımı, insanlığın geleceği açısından milat olacak. İnsanlık bu vahşete 'dur' diyecek. Nitekim görüyorsunuz, insanlığı ayağa kaldırdı. Gazze'deki katliama bütün insanlık isyan etti, başkaldırdı. Bütün dünyaya sesleniyoruz. Katil İsrail'i durduramadığınız sürece insanlığınızı haysiyetinizi koruyamazsınız." dedi.

 

Eylemde, Filistinliler için dua edildikten sonra kalabalık sessizce dağıldı.

 

 

Konya

Konya'da, İsrail'in Filistin'deki saldırılarına tepki göstermek ve Gazze'ye destek vermek için bir araya gelen yüzlerce kişi el ele tutuşarak insan zinciri oluşturdu.

Filistin İnisiyatifi'nin çağrısıyla birçok kentte eş zamanlı gerçekleştirilen eylem için Konya Sivil Toplum Kuruluşları Platformu üyeleri ve vatandaşlar Mevlana Meydanı'nda toplandı.

Konya Sivil Toplum Kuruluşları Platformu Başkanı Adem Ceyhan, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay'ın da katıldığı programda yaptığı konuşmada, "İsrail'in Gazze'de gerçekleştirdiği işgalin 7 Ekim'den bu yana soykırıma dönüştüğü"nü söyledi.

İsrail'in tüm dünyanın gözü önünde kadın, çocuk, yaşlı, bebek ayırt etmeksizin okulları, camileri, kiliseleri, fırınları, yaralıları taşıyan ambulansları ve hastaneleri vurduğunu belirterek şöyle konuştu:

 

"Bizler insanlığını kaybetmemiş, kalbini henüz taşlaştırmamış insanlar olarak Gazze'deki soykırıma hep beraber güçlü bir şekilde 'dur' diyebilmek için Filistin İnisiyatifi adıyla tavır alıyoruz. Anneleriz, babalarız, işçileriz, memurlarız, öğrencileriz, öğretmenleriz. Toplumun her kesiminden kalbi kararmamış vicdan sahibi insanlarız. Gazze şeridi içerisine hapsedilerek, yok edilmek istenen Filistin halkına desteğimizi göstermek için şimdi bir araya geldik. İşte bugün Mevlana Meydanı'ndan Necmettin Erbakan İlahiyat Fakültesi'ne kadar el ele tutuşarak, sessizce Gazze Şeridi'nin Konya'da, İstanbul'da, tüm Türkiye olduğunu ve asla terk edilemeyeceğini tüm dünyaya ilan etmek istiyoruz."

Daha sonra el ele tutuşan kalabalık, Mevlana Meydanı'ndan Necmettin Erbakan Üniversitesi önüne kadar 3 kilometrelik insan zinciri oluşturdu.

 

 

 

Kütahya

İsrail'in saldırılarına dikkati çekmek ve Gazze'ye destek vermek amacıyla Kütahya’da toplanan yüzlerce kişi, insan zinciri oluşturarak "El Ele Gazze Şeridi" eylemi düzenledi.

 

Filistin İnisiyatifinin çağrısıyla, Kütahya Sivil Toplum Kuruluşları Platformu (KÜSİDAP) öncülüğünde gerçekleştirilen eylem için Filistin destekçisi çok sayıdaki kişi, Zafer Meydanı’nda bir araya geldi.

 

Türk ve Filistin bayrakları ile omuzlarında kefiyeler taşıyan katılımcılar, İsrail'in zulmünü lanetledi.

 

KÜSİDAP adına açıklama yapan Kütahya İHH İnsani Yardım Derneği Başkanı Mustafa Yenipazar, dünyanın birçok kentinde insanların Filistin’e destek için bir araya geldiğini söyledi.

 

Yaşanan çatışmayı Filistinlilerin kazanacağını dile getiren Yenipazar, şunları kaydetti:

 

“Filistin'deki kardeşlerimizin başlattığı 'diriliş hareketi' dalga dalga tüm yeryüzüne yayılıyor. Biz bu el ele eylemimizle zulme karşı bir duruş sergiliyoruz. Bugün buraya yağmura rağmen toplanan yüzlerce kardeşimizle tarafımızı, duruşumuzu sergiliyoruz. İlk günden itibaren söylüyoruz. Ortaya koyduğumuz hiçbir gayret karşılıksız kalmaz ve bu gayretlerimizin karşılığını da tüm dünya insanlığı olarak Allah'ın izniyle alacağız. Barış hakim olup, hak hakim olana kadar bu eylemlerimiz devam edecek. Allah'ın izniyle hiç kimseyi uyutmayacağız. Uyuyan kardeşlerimizi de uyandıracağız. En çok ihtiyacımız olan şey bu.”

Konuşmanın ardından, aralarında çok sayıda kadın ve çocuğun da bulunduğu katılımcılar, el ele tutuşup insan zinciri oluşturarak Ulu Cami’ye kadar yürüdü.

El ele eylemi, Kur’an-ı Kerim okunması ve saldırılarda hayatını kaybeden Filistinliler için dua edilmesinin ardından sona erdi.

 

 

 

 

Kocaeli

Kocaeli'de, İsrail'in saldırılarına dikkati çekmek ve Gazze'ye destek vermek amacıyla "El Ele Gazze Şeridi" eylemi düzenlendi.

Filistin İnisiyatifinin çağrısıyla İzmit ilçesinde bir araya gelen katılımcılar, Fevziye Camisi'nden Mobesko Köprüsü'ne kadar uzanan 7 kilometrelik güzergahta insan zinciri oluşturdu.

Ellerinde Türk ve Filistin bayrakları ile dövizler, omuzlarında ise kefiyeler taşıyan katılımcılar, İsrail'in saldırıları karşısında Gazze'de sürdürülen direnişe destek mesajları verdi.

Eylem katılan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, gazetecilere, Gazze'de büyük bir insanlık dramı yaşandığını söyledi.

Büyükakın, bugün ve daha önce yapılan eylemlerde Filistin'deki zulme karşı omuz omuza durduklarını, Filistinlilerin yanında olduklarını her seferinde duyurduklarını belirterek, eylemlerle netice alınamayacağı şeklindeki görüşlere katılmadığını ifade etti.

 

Kamuoyu tepkisinin dünyanın dört bir yanında yayılmakta olduğunu sevinerek gördüklerini vurgulayan Büyükakın, "Birçok ülkede insanlar seslerini yükseltmeye başladılar. Bunun hiç durmaması lazım. Sürekli olarak hatırlatmaya devam etmemiz lazım. Ta ki Filistin 1967 sınırlarına kavuşana kadar. İsrail o sınırlara geri çekilene kadar bu mücadelenin durmadan devam etmesi lazım." dedi.

Zulüm sona erene kadar eylemlerin kararlılıkla devam etmesi gerektiğini vurgulayan Büyükakın, bugün gerçekleştirilen eyleme katılanlara teşekkür etti.


“BAĞIMLILIK TEDAVİSİNDE ORTADOĞU’NUN EN İYİSİYİZ”

Akçadağ’a Halkın Adayı Murat Maskar

Başkan Güder: “İş Alanları Yaratmaya Devam Edeceğiz”

Zaviye Mahallesi’nden Muhtar Adayı Farımaz’a Yoğun İlgi

Elazığ'da "yerinde dönüşüm" diyen depremzedeler konut inşasına başladı

Malatya'da ağır hasarlı binaların yıkımı sürüyor

Dünyanın en büyük güneş tarlaları Şanlıurfa ekonomisini uçuracak

Erzurum'da bıçaklı saldırıya uğrayan genç ağır yaralandı

Van'da göçmen kaçakçılığı yapan 9 şüpheli tutuklandı

77 Yaşındaki Şahıs Evinde Ölü Bulundu

Pençe-Kilit Operasyonu Bölgesinde Şehit Sayısı Üçe Çıktı

Şiddetli Rüzgar Rize'de Çatıları Uçurdu,Ağaçları Devirdi

Samsun'da şiddetli rüzgar çatıları uçurdu

Bursa-İstanbul deniz otobüsü seferlerinden bazıları iptal edildi

Kastamonu'da yük gemisi karaya oturdu

Ağaca çarpan minibüsteki 3 çocuk öldü, 4 kişi yaralandı

Elazığ'da 3 otomobilin karıştığı kazada 2 kişi yaralandı

Kış Lastiği Takmamanın Cezası 2 Bin 568 Lira

Baskil’de Mehmet Zafer’e İlgi Her Geçen Gün Artıyor

Malatya’lılardan Büyükşehir Belediyesi’nin Projelerine Tam Not

Maşti’nin Güvenliği Büyükşehir Belediyesi Güvenlikçilerine Emanet

İstinaf mahkemesi müzisyen Onur Şener cinayeti davasında kararını açıkladı

"Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele ile İlgili Cumhurbaşkanlığı Genelgesi" Resmi Gazete'de

4 Milyon 689 Bin Emekli 5 Bin Tl Ödemeden Faydalanacak

Hayırseverler, Cihan öğretmenin fedakarlığına kayıtsız kalmadı

Ankara'da yaklaşık 25 milyon liralık sahte tıbbi malzeme ele geçirildi

İsrail, Gazze'de BM'ye ait okula düzenlediği saldırıda 27 kişiyi öldürdü

Cumhurbaşkanı Erdoğan "Aybüke; Öğretmen Oldum Ben!" filminin Ankara'daki galasına katıldı

Şehit öğretmen Neşe Alten ve babası mezarları başında anıldı

Tunceli’de Otomobil Şarampole Yuvarlandı 2 Yaralı

Yükleniyor

Başkan Güder: “İş Alanları Yaratmaya Devam Edeceğiz”

Zaviye Mahallesi’nden Muhtar Adayı Farımaz’a Yoğun İlgi

Malatya'da ağır hasarlı binaların yıkımı sürüyor

Malatya’lılardan Büyükşehir Belediyesi’nin Projelerine Tam Not

Maşti’nin Güvenliği Büyükşehir Belediyesi Güvenlikçilerine Emanet

Başkan Güder, MTTB Üyeleriyle Bir Araya Geldi

Süper Hizmet Masası’nda Vatandaşların Talepleri Hızlı Şekilde Çözüme Ulaşıyor

Başkan Güder “ Sadece Bir Projeyle 20 Milyon Lira Kasamızda Kaldı”

Cumhuriyet Örnek Köy’ün Yolları Yenileniyor

Battalgazi ‘de Yıkımı Biten Mahallelerde Kaldırım Çalışması Yapılıyor

Dünya Şampiyonu Fikri Arican Malatyalı Sporculara Destek Verdi

Zafer Spor Kulübü Mudanya’da Fırtınalar Estirdi

Pendikspor 3 puanı tek golle aldı

Çaykur Rizespor, konuk ettiği İstanbulspor'u 1-0 yendi

Beşiktaş, sahasında RAMS Başakşehir'i 1-0 mağlup etti

Malatya Doğuş Muaythı Takımı 18 Madalya İle Şampiyon

Boluspor Türkiye Ziraat Kupası'nda 4.Tura Çıktı

Malatya Arguvanspor'u 2-0 Yenen MKE Ankaragücü 4. Tura Yükseldi

İl Jandarma ,Battalgazi Belediyesi’nin Düzenlediği Erdal Doğaner Futbol Turnuvası’nın Şampiyonu

Alman Yüzücüler,Romanya’daki Şampiyonaya Erzurum’da Hazırlanıyor

Elazığ'da "yerinde dönüşüm" diyen depremzedeler konut inşasına başladı

Bursa-İstanbul deniz otobüsü seferlerinden bazıları iptal edildi

Kastamonu'da yük gemisi karaya oturdu

Kış Lastiği Takmamanın Cezası 2 Bin 568 Lira

İstinaf mahkemesi müzisyen Onur Şener cinayeti davasında kararını açıkladı

Ankara'da yaklaşık 25 milyon liralık sahte tıbbi malzeme ele geçirildi

Şehit öğretmen Neşe Alten ve babası mezarları başında anıldı

Tunceli’de Otomobil Şarampole Yuvarlandı 2 Yaralı

Başkan Akgün’den 24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı

Malatya Valisi Yazıcı’nın Eşi Maldiana Kadın Kooperatifini Ziyaret Etti.

Erzurum'da bıçaklı saldırıya uğrayan genç ağır yaralandı

Van'da göçmen kaçakçılığı yapan 9 şüpheli tutuklandı

77 Yaşındaki Şahıs Evinde Ölü Bulundu

Şiddetli Rüzgar Rize'de Çatıları Uçurdu,Ağaçları Devirdi

Samsun'da şiddetli rüzgar çatıları uçurdu

Ağaca çarpan minibüsteki 3 çocuk öldü, 4 kişi yaralandı

Elazığ'da 3 otomobilin karıştığı kazada 2 kişi yaralandı

Karabük’te Trafik Kazası 1 Ölü, 4 Yaralı

Tırlar Olumsuz Hava Koşulları Nedeniyle Yolda Kaldı

Muş'ta yüksek kesimdeki köyler beyaza büründü

Akçadağ’a Halkın Adayı Murat Maskar

Baskil’de Mehmet Zafer’e İlgi Her Geçen Gün Artıyor

CHP’li Tutdere : “350 Avukatla Bu Kadar Cinayetin ve Şiddetin İşlendiği Yerde Nasıl Hak Arayacaksınız “

Başkan Ateş : Yeniden Refah Partisi, Temiz Siyasetin Parlayan Yıldızıdır

Başkan Gök : “En Büyük Dileğimiz Öğretmenlerimizin Ülküsüne ve Ülkesine Faydalı Olmalarıdır”

CHP Genel Başkanı Özel "adalet ateşi" eylemine katıldı

Bahçeli: ''Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi gelip geçici bir heves değildir"

Alan Aday adaylığını açıkladı

CHP'li Tutdere “Gidecek Bir Evi Olmayan Öğretmenin Öğrencisine Ne Faydası Olacak”

AK Parti'de yerel seçim aday belirleme takvimi netleşti

https://www.facebook.com/Damarcilarin.Sairi

LİG TABLOSU

Takım O G M B Av P
1.Fenerbahçe 13 11 1 1 24 34
2.Galatasaray 13 11 1 1 18 34
3.Beşiktaş 13 8 4 1 5 25
4.Adana Demirspor 13 6 2 5 11 23
5.Trabzonspor 13 7 4 2 7 23
6.Kayserispor 13 6 2 5 4 23
7.Antalyaspor 13 5 4 4 4 19
8.Kasımpaşa 13 5 5 3 -4 18
9.Rizespor 13 5 5 3 -6 18
10.Hatayspor 13 4 4 5 3 17
11.Ankaragücü 13 4 5 4 0 16
12.Sivasspor 13 3 4 6 -4 15
13.Gazişehir Gaziantep 13 5 8 0 -6 15
14.Fatih Karagümrük 13 3 5 5 2 14
15.Konyaspor 13 3 6 4 -5 13
16.Pendikspor 13 3 6 4 -13 13
17.İstanbul Başakşehir 13 3 7 3 -5 12
18.Alanyaspor 13 2 7 4 -12 10
19.Samsunspor 13 2 9 2 -11 8
20.İstanbulspor 13 2 9 2 -12 8