Beydağı Fidancılık,Malatya Ürettiği Fidanları Yurt Dışına İhraç Ediyor

Selçuk Dönmez -MALATYA

 

Dünya kuru kayısı üretiminin yüzde 85’inin yapıldığı Malatya’dan, sonbahar mevsiminin girmesi ile kayısı fidanları toprakla buluşmaya başladı. Sertifikasız fidanlara karşı dikkatli olunması gerektiğinin vurgulayan fidancılar, “Merdiven altı fidan almayın” uyarısında bulundu.

 

 

 

“Malatya Beydağı fidancılık sahibi Emrah Ede Çiftçilerimize tavsiyemiz bilinçli tarım yapmaları”

 

Bu sene yine kayısı fidanlarının satışları artacak çünkü köylümüz yoğun bir şekilde kayısı ağacı dikimi yapacak. Bu yönde kaba aşı, hacıhalı, çatalca siparişlerimizi de aldık. Ayrıca Kadıoğlu diye bir kayısı fidanı çeşidimiz var bu sene onun da fidan sayılarını arttırdık. Yüksek bölgelerde darende, Elbistan, kuyuncak gibi rakımı 1200’ün üzerinde olan bölgelerde genelde kaba aşı satışı yapıyoruz. Soğuk bölgeler için çatılca fidan çeşidimiz var. Dağlık bölgeler genelde susuz olduğu için kaba aşı daha çok satılıyor. Yavaş yavaş hacıhal da bu bölgelerden talep almaya başladı.

 

Ayrıca bunların yanı sıra Kadıoğlu diye bir fidan çeşidimiz var ve bu fidanlar da soğuk havaları çok dayanıklı. Kadıoğlu da yeni yeni tercih edilen bir ürün ve bizde bu nedenle bu sene Kadıoğlu fidan sayımızı arttırdık. Ayrıca bu fidanın kayısılarında tartı kaybı çok olmuyor. Özellikle gün kurusunda ve islimlemede kayısıda erime yapmadığından zamanla çiftçilerimiz tarafından daha çok tercih edilen bir ürün olacağına inanıyorum. Şuan ören bölgesinde Kadıoğlu kayısının ürün alımı yapılıyor.

 

Şuan meyve çeşitleri dâhil olmak üzere 200.000 civarında fidanımız bulunmakta. 36 çeşit ürünümüz var. Bunların içerisinde akasya, çınar, akça ağacı, pavlonya gibi çam ve çalı grubu gibi orman bitkileri de bulunuyor. Bunun yanı sıra dağlık susuz bölgeler için alıç ve badem fidanlarımız var. Bu sene bu ürünlere oldukça yoğun ilgi var.

 

 

Şimdilerde yeni bir ürünün üretimine de geçmiş bulunuyoruz. Bu sene bodur kayısının ilk aşılamasını yapacağız. Bunun dışında erik, şeftali, elma ve armut çeşitlerinin de bodur versiyonlarına da bu sene aşılama yapacağız. Tüm hazırlıklarımızı yaptık meribolum, ciev, harnen gibi ceviz çeşitlerimiz var bunların hepsi laboratuvarda üretilen bitki türlerimiz. Bunların en büyük özelliği soğuğa ve hastalığa oldukça dayanıklı ürünler inşallah bu yıl aşılamadan sonra bahara doğru bir dönüm araziye 80 adet fidan dikimi yapılabilecek. Malatya’da bodur çeşitlere ilk geçen bizleriz bu sayede çiftçimizin 10 dönüm araziye 80 kayısı diyebiliyorken artık 800 kök kayısı dikebilmelerine imkân sağlamış olacağız. Üretimde önemli olan verim alabilmektir. Arazilerimiz artık küçüldü ve bodur ağaçlarla daha az yerden daha çok verim alabileceğiz. Bu sistem Avrupa’da uygulanmakta ve Malatya’nın da artık bu sisteme geçmesi gerekiyor.

 

Çiftçilerimize tavsiyemiz bilinçli tarım yapmaları. Kayısının değeri arttıkça çiftçimiz de bu konuda daha bilinçli olmaya başladılar. Bizlerde kendimizi geliştiriyoruz. Beydağ’ı fidancılık olarak 2023’ün sonunda yurt dışına da açılıyoruz. Avrupa başta olmak üzere Azerbaycan, Türkmenistan, Kazakistan gibi ülkelere de fidan göndermeye başlayacağız. Bodur fidan çeşitlerine geçmemizin en büyük nedeni de bu çünkü bu ülkeler daha çok verim elde edebildikleri için bodur bitkileri tercih ediyorlar verime dayalı bilinçli bir tarım yürütüyorlar. Bizlerin de klasik tarımı yavaş yavaş bırakması gerekiyor.

 

Günlük 1.500 ile 2.000 arası fidan aşılıyoruz. Şuanda yaklaşık 15 tane aşıcımız ve 30-40 adet bağlamacımız bulunuyor. 4-5 çeşit aşımız bulunuyor.