Yalçın Topçu , Külliye’de Yanvar Şehitleri ni Andı

Topçu, 19 Ocak’ı 20 Ocak’a bağlayan gece Azerbaycan/Bakü’de sivillere yönelik düzenlenen ve tarihe Kanlı Ocak (Kara Yanvar) katliamı olarak geçen katliamın 33. Yıldönümü vesilesiyle külliye’de bir anma mesajı yayımladı.

 

Konuşmasına “Kara Yanvar” şehitlerini rahmetle anarak başlayan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu, “Kanlı Ocak” veya “20 Yanvar” diye tarihe geçen günün acılı, kederli, yaslı gün  ve hiçbir zaman hafızalarımızdan silinmeyecek bir gün olduğunu belirterek “Bugün, Azerbaycanlı kardeşlerimizin katliama, zulme maruz kaldığı, “Kanlı Ocak” veya “20 Yanvar” diye tarihe geçen günün yıldönümünde şehitlerimizi  rahmetle anıyoruz “dedi.

 

Yalçın Topçu mesajında : Bugün;Türk soylular evinin,ikiz kardeşleri olan Azerbaycan ve Türkiye için tarihi önemi olan 20 Ocak gününü anmak ve anlamak için birlikteyiz. İlki;20 Ocak 1990 da,Sovyet ordusunun,Ankara’nın ikiz kardeşi Bakü de ve birçok yerde,kadın,çocuk,yaşlı ve sivil ayrımı gözetmeksizin işlediği insanlık suçu.

 

Adı:20 Yanvar,yani Kara Ocak;Can Azerbaycan halkının,istiklal ve istikbalinin sembolü üç renkli şanlı bayrağın,aziz vatan topraklarında kıyamete kadar dalgalanması ve bir daha inmemesi için,zalimlerin tankına,topuna,uçağına karşı yürekleri,bilekleri ve imanları ile top yekûn ayağı kalkıp göğüslerini siper ettikleri,çok acı ve unutulmaz olduğu kadar da,şanlı ve şerefli azatlığa karar verilen günün adıdır.

 

Başta İkiz kardeşleri Türk halkı olmak üzere,Türk dünyasının her bir evladı,

Azerbaycan halkının hem kederhem de gururu olan 20 Yanvar gününü ve bugünün kahramanlarını unutmadı ve unutmayacak,20 Yanvar’ın aziz şehidlerini saygı ve rahmetle anıyoruz.

 

İkincisi ise;Kahraman Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, bölge halkının ve milletimizin güvenliği için,20 Ocak 2018 de terör örgütlerine karşı başlattığı ‘Zeytin Dalı Harekâtı’ ile güney sınırlarımızın dibinde, uluslararası hukuka aykırı sözde terör devleti için atılan kaçak temellerin ve Akdeniz’e inme hayal koridorunun,PKK/KCK/PYD/YPG ve DEAŞ gibi piyonları ile birlikte,arkalarındaki emperyalist güçlerin çukurlara gömülerek parça parça edildiği gündür.

 

57 gün süren,meşrutiyetini uluslararası hukuktan alan,sivil insan hayatını ve ekosistemi önceleyen bu harekât,ağır kış şartlarına rağmen başarı ile tamamlanması için canlarını feda eden nurlanmış şehidlerimizi saygı,rahmet ve şükranla anıyor,onurlanmış gazilerimize de sağlıklı,mutlu ve uzun ömürler diliyoruz.

 

Bugüne kadar;Türk-İslam Dünyasının tamamında, vatan,bayrak,istiklal ve istikbal için şehadetle buluşan tüm şehidlerimize Allah rahmet etsin,onların her birini cenneti ve cemaliyle müşerref kılsın İNŞALLAH.