Veli Ağbaba’dan Malatya Esnafına Ziyaret.

CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba Malatya sokaklarında vatandaşla bir araya geldi. Malatyalı esnafa konuk olan ve dertlerini dinleyen Ağbaba, esnafla birlikte yaptığı basın açıklamasında vatandaşın içerisinde bulunduğu ekonomik sıkıntılara değinerek “2015 den bu yana meşhur bir sloganımız var ‘Başın düşerse dara Veli Ağbaba’yı ara’ diye. Çiftçisiyle, esnafıyla, işçisiyle ve de işsiziyle herkesin derdi bizim derdimizdir” dedi.

Veli Ağbaba on beş gündür Kayısı diyarı Malatya’da sokak sokak gezerek vatandaşların ve sorunlarını dinledi. Malatya başta olmak üzere ülke gündemini konuşan ve sorunları dinleyen Ağbaba yeni Türkiye’nin inşasında vatandaşların yanında olduklarını dile getirdi. Gelinen noktada sorunların çözümünün adresinin cumhuriyet halk partisi olduğunu belirtti. Ağbaba; “Herkesin bir derdi var çözümün adresi de cumhuriyet halk partisi oldu. Gençler EYT’nin ne zaman çıkacağını soruyor inşallah onu da çıkaracağız. Ayrıca esnaflarımızın pandemi nedeniyle kredi kooperatiflerine ve halk bankasına olan faizlerini de çözeceğiz.

Herkesin iş bulabildiği ve herkesin huzurla yaşayabildiği bir Türkiye inşa edeceğiz. Yaklaşık on beş gündür Malatya’dayız ve sokakları geziyoruz. Hemşerilerimizle dertleşiyoruz. Malatya’yı ve vatandaşlarımızın ne sorunu ve sıkıntısı varsa TBMM de ifade etmeye çalışıyoruz. Siyasi görüşü ne olursa olsun biz Malatya için eşit olarak mücadele ediyoruz. Esnafla konuşursanız daha net duyarsınız maalesef Türkiye de artık insanlar şekere ulaşamıyor. Esnaf şekeri temin etmekte zorlanıyor ve maalesef ki geçtiğimiz yıllara oranla fiyatlar üç katı artmış durumda ve çay da aynı şekilde seyrediyor. Esnaflarımız çaya zam yapmamışlar inşallah bu süreci hepimiz dayanışma içerisinde atlatırız” dedi.

Ağbaba; “Bizim buradaki görevimiz Malatya’nın huzuruna ve gelişimine katkıda bulunmak”

Vatandaşların sorunlarını tarafsız bir şekilde ele aldıklarını ve her kesimin sorunlarını önemsediklerini dile getiren Ağbaba, “Türkiye büyük ve güzel bir ülke ayrıca Malatya da tarımıyla ticaretiyle ve sanayisiyle çok önemli bir ilimiz. Malatya bu krizi de en iyi şekilde atlatacaktır. Bizler de buradaki izlenimlerimizi ilerleyen günlerde TBMM’de dile getirmeye devam edeceğiz. 2015 den bu yana meşhur bir sloganımız var ‘Başın düşerse dara Veli Ağbaba’yı ara’ diye. Bizler siyasi görüşüne bakmadan hangi kesimden ve sektörden olursa olsun Malatyalıların sorunlarını gündeme getiriyoruz. Çiftçisiyle, esnafıyla, işçisiyle ve de işsiziyle herkesin derdi bizim derdimiz. Malatyalılar bizi biz de onları kalpten seviyoruz. Bizim buradaki görevimiz Malatya’nın huzuruna ve gelişimine katkıda bulunmak ve bende bu görevi yerine getirmeye çalışıyorum” şeklinde konuştu.

Vatandaş pahalılıktan şikâyetçi

Pahalılıktan şikâyetçi olduklarını bu durumun biran önce düzeltilmesi gerektiğini dile getiren esnaf, “Hayat çok pahalı Çayı alırken bile en uygunu ne ise ona yöneliyoruz. Kahvaltıda yediğimiz çökelek 40 lirayı buldu. Yağ zaten her gün artıyor. Gerisini siz hesap edin daha düne kadar 30tl ye kadar çıkan akaryakıt fiyatları bu gün 23tl olabiliyorsa demek ki geri kalan tüm ürünlerde de bu mümkün. Geçen yıllara oranla alım gücü düştü, şeker fiyatları altı kat arttı. Diğer ürünleri saymıyorum bile, 6-7 kişilik bir aile geçinemiyor. Bir kilo şekere 20-23tl veriyoruz. Otobüslerde bilet paraları 6tl ye dayandı. Yazık günahtır. Pahalılık her geçen gün artıyor. Bizim pahalılık dışında bir şikâyetimiz yok” ifadelerini kullandı.