TİNGADER Genel Başkanı Çelik, Miryokefalon’u Cumhurbaşkanı Erdoğan’a İletti

Tüm İnternet Gazeteciliği ve Gazeteciler Derneği (TİNGADER) Genel Başkanı Mehmet Ali Çelik, Anadolu’nun tapusunun alındığı Miryokefalon Zaferi’nin kazanıldığı yerin tescili için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a başvurdu.

1071’deki Malazgirt Savaşı’yla Anadolu’nun kapısının Türklere açıldığını belirten Mehmet Ali Çelik, 1176 yılında kazanılan Miryokefalon Savaşı ile de Türklerin Anadolu’nun tapusuna kavuştuğunu söyledi.  

Çelik, böylesine önemli bir zaferin, aradan 846 yıl geçmesine rağmen hala nerede kazanıldığının tescil edilemediğini, bunun da; kanlarıyla, canlarıyla zafere imza atan atalarına karşı bir vefasızlık olduğunu belirterek, “Bu durum şahsımla birlikte bu zaferin yerinin tescil edilmesi için gayrette bulunan TİNGADER’deki ve bu konuda duyarlı olan diğer arkadaşlarımı oldukça üzmektedir. İki yıldan beri girişimlerde bulunuyoruz. TBMM’den, Türk Tarih Kurumu’na kadar çalmadığımız kapı kalmadı. Kesin sonuç alamadığımız için konuyu sayın Cumhurbaşkanımıza iletmek istedim” dedi.  

TİNGADER Genel Başkanı Çelik, Miryokefalon Savaşı ile ilgili hazırladığı Gezi Rehberi ile birlikte Cumhurbaşkanı Erdoğan’a takdim edilmek üzere Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu’ya sunduğu yazıda şöyle dedi:

“Sayın Cumhurbaşkanım tarihte 846 yıl önce (17 Eylül 1176) Anadolu’ nun tapusunun alındığı ve ancak savaş yeri olarak Konya, Afyonkarahisar, Denizli ve Isparta illerinin itilafına vukuu MİRYOKEFALON zaferine ilişkin en belirgin ibareler, ifadeler, dibaceler, yazılı ve sözlü kaynaklar savaş yerinin;Ekte arz ettiğim “Miryokefalon Gezi Rehberi”, “Miryokefalon’un Yeri- Isparta” kitabı ile “Miryokefalon Zafer Haritası” yüce makamınızda incelemeye değer bulunarak değerlendirilmesi durumunda haklılığımız kesinlikle ortaya çıkacak ve Yenice Sivrisi/Gelendost- Isparta olarak hak ettiği yeri bulacaktır.

Özellikle tarafsız ve yukarıdaki illere angajmanı olmayan bilim ekibi oluşturularak Türk Tarih Kurumu öncülüğünde neredeyse 846 yıldan beri aziz şehitlerimiz ve Selçuklu Sultanı II. Kılıçarslan’ın ruhunun nura kavuşması için yer tescilinin delaletlerinizle sağlanması hususunu tarihçi bir gazeteci olarak saygılarımla arz ve talep ederim efendim.
Bu hususta Zat-i alinize bilgi verilmesi, emriniz olursa huzurunuzda olmaya hazır olduğumuzu da arz ederim.”

Hatim Duası Talebi

TİNGADER Genel Başkanı Mehmet Ali Çelik, Miryokefalon Savaşı’nın kazanıldığı yerin tescili için girişimlerde bulunduğu Ankara’da, Diyanet İşleri Başkanlığı’nı da ziyaret ederek Miryokefalon Zaferi için Hatm-ı Şerif talebinde bulundu.

Hacda olduğu için Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’la görüşemeyen Mehmet Ali Çelik, Ali Erbaş’a yazdığı mektubu Diyanet İşleri Başkanlığı Özel kalem Müdürü Yusuf Cömert’e teslim etti.  

Çelik’in, hatim duası ile ilgili talebinde şöyle dedi: “17 Eylül 1176 yılında Isparta il sınırları içerisinde, Gelendost ilçemiz, Yenice Sivrisi alanında: Selçuklu Sultanı II. Kılıçarslan ile Bizans İmparatoru Manuel arasında yapılan ve muhteşem bir zaferle sonuçlanan MİRYOKEFALON ZAFERİ ile ilgili olarak Isparta il müftülüğümüz önderliğinde 17 Eylül 2021 yılında aradan 845 yıl geçmesi nedeni ile ilimizdeki 729 camide 845 Hatm-i Şerif indirilmiş, duası anma gününde gerçekleştirilmiştir.

Değerli Diyanet İşleri Başkanı Sayın Pof. Dr. Ali Erbaş’ın tensip ve kabulleri dahilinde Türkiye genelinde 81 il müftülüğünce bu yıl 845 Hatm-ı Şerif indirilmesi ve Türkiye camilerinin tamamında Hatim duası yapılması TİNGADER (Tüm İnternet Gazeteciliği ve Gazeteciler Derneği) olarak talebimizdir.”