Sağlıklı Yaşam İçin 7 Basit Kural

Sağlıklı yaşam için bilmediğimiz veya bildiğimiz halde yapmadığımız bazı şeyler elbette vardır. Uzun ve sağlıklı yaşam için, günlük yaşantımızda enerjimizi zirve de en üst seviye de tutmak, zihnimizi ve bedenimizi daha dinç bir şekilde tutmak için bazı küçük püf noktalar bulunmaktadır. Gelin bunları hep beraber inceleyelim.

1) Dengeli beslenin

 

Güne kahvaltı ile başlamayı asla unutmamalıyız. Mevsimine uygun bir şekilde meyve ve sebze tüketmeliyiz. Bol su tüketmeliyiz. Yağ oran düşük karbonhidrat ve protein oranı orantılı yiyecekler tercih edilmelidir.

2) Sigara ve alkolden uzak durun

 

 

Sigara ve alkolü asla kullanmamalıyız.Sigara kalp ve dolaşım sistemi hastalıkları, solunum sistemi hastalıkları ve kansere (Akciğer, yemek borusu, ağız içi, burun-boğaz, gırtlak, pankreas, böbrek, lösemi) neden olabilir.

3) Düzenli uyuyun

Bağışıklık sisteminizin dinlenmesine müsaade etmeliyiz. Bağışıklık ve deliksiz bir uyku uyumak birbirine bağımlı iki şey olduğu için kronik uykusuzluk, bağışıklığınızın zarar görmesine neden olur ve vücudunuzun hastalıklarla savaşmasını engeller.

4) Spor yapın

Vücudun spora en hazır olduğu vakit akşamdır. Ancak gün içinde kendimizi iyi hissetiğimiz her zaman spoHayatınız boyunca yapacaksanız günde 10 dakikalık hafif tempo koşu ve 10 dakikalık (Mekik, yan mekik, ayak gerdirme) hareketleri yeterli olur.

5) Beyninizi aktif tutun

 

Bulmacalar, zeka oyunları, zeka soruları ve hafıza teknikleri beyni aktif tutar. Ama yorulduğunuzda beyninizi zorlamayın. Her gün okuyacağınız 20 sayfalık bir kitap, yemeklerinizde kullanacağınız baharatlar (Özellikle zerdeçal, safran, tarçın) beynin aktif kalmasına yardımcı olur. Her gün, her alanda yeni tatlar almaya çalışın.

6) Temiz kalın

Vücudunuzun temiz kalmasına özen gösterin. Haftada en az 2 kez ya da 3 günde bir kez banyo yapın. Sabun, lif ve şampuan gibi temizlik araçlarını kullanın ve vücudunuzun her tarafını iyice ovun. Tuvalet temizliğine özen gösterin ve ellerinizi bol su ile yıkamayı asla unutmayın.

7) Stresle başa çıkmayı öğrenin

Stresle baş etmenin sağlıklı yollarını bulun çünkü stres hormonları bağışıklık sistemine zarar verir. oga, müzik dinlemek, yürüyüş yapmak, düzenli gülmek ve masaj gibi yöntemlerle stresle mücadele ederek bağışıklık sisteminizi destekleyebilirsiniz. Sosyal ilişkilerin iyi olması, kişinin sevdikleriyle birlikte olması, kucaklaşmalar, stres ve gerilimi azaltır. Kucaklaşma ile kişi yalnızlık ve korkularını yener, sevildiğini hisseder. Mutlu olmak stresle başa çıkmada önemlidir.