Malatya Battalgazi Devlet Hastanesi Hasta Kabulüne Başladı

Malatya Battalgazi Devlet hastanesi hizmete başladı. Uzun zaman önce Malatya eğitim ve araştırma hastanesinin hizmete girmesiyle kapatılan eski Malatya devlet hastanesi yıkıldı. Arazi üzerine modern binası ile tam donanımlı, teçhizatlı yeni bir hastane kuruldu. Hastane yeni adı ile hasta kabule başladı.

Hasta kabulüne başlayan Malatya Battalgazi Devlet Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Erol Karaaslan hastane ve imkânları hakkında bilgilendirmede bulunan Karaaslan; “Hastanemiz Malatya devlet hastanesi olarak bilinen bir binada hizmet vermeye başladı ve ismi Battalgazi devlet hastanesi olarak değiştirildi. Hastanemiz konum itibari ile oldukça isabetli bir yerde TOKİ’nin ve birçok benzeri mahallenin tam ortasında olması nedeniyle, kayıtlarda bir ilçe hastanesi olarak görünse de aslında tüm Malatya ya hizmet verecek bir konumda. Bizin hedefimiz sadece çevre ve ilçe değil tüm Malatya ya hizmet vermek ve biz bu konuda da iddialıyız. Halkımıza çok iyi bir şekilde hizmet vereceğimizi de düşünüyoruz” şeklinde konuştu.
Acil servislerdeki yoğunluğa çözüm olacak

Malatya’daki acil servis yoğunluğuna ve bu yoğunluğun giderek arttığına dikkat çeken Karaaslan; “Eğitim araştırma hastanemiz ülkemizde en fazla acil servis yoğunluğu olan hastanelerden biri konumunda. Biz Battalgazi hastanemiz olarak halkımızın bu anlamda ki ihtiyacına önemli bir cevap olacağız. Hastanemizin Malatya’daki acil servis yoğunluklarına da önemli bir cevap olacağını düşünüyorum. Şuanda ortalama olarak günlük hasta bakım sayımız binlere kadar çıktı ve ilerleyen zamanlarda bu sayıda artış olacağını düşünüyoruz” dedi.
Karaaslan; “Malatya’daki acil servislerimizi ciddi anlamda rahatlatacağını düşünüyoruz”

Battalgazi hastanesinin imkan ve kapasitesine vurgu yapan Karaaslan; “Hasta kabulüne başlamış bulunuyoruz şimdilik 1-2 branş dışında bütün bölümlerimizde hizmet vermeye başladık. Ayrıca ay sonuna doğru yapılacak hekim atamalarıyla ilk etapta poliklinik sayımızın 50 civarında olacağını planlıyoruz. Bu poliklinik sayısının Malatya’daki acil servislerimizi ciddi anlamda rahatlatacağını düşünüyoruz. Polikliniklerimizin dizaynı oldukça iyi bir şekilde tasarlanmış durumda ve buna ek olarak hasta mahremiyeti de fazlasıyla dikkat edilmiş bir husus. Bunun dışında polikliniklerimiz üç kata yayılmakta bu nedenle hasta yığılmaları ve fazlalığı da pek hissedilmiyor” ifadelerini kullandı.

32 yataklı yoğun bakım ünitesi

Hastanede iki aşamalı yoğun bakım ünitesi planlandığını belirten Karaaslan; “Hastanemizin yoğun bakımı 32 yataklı olarak planlandı 10 yatak birinci basamak ve 22 yatak ise ikinci basamak olarak organize ettik. Eksiklerimiz hala var ancak bu eksikleri de hızlıca tamamlamaya çalışıyoruz. En yakın zamanda hastanemizin yoğun bakımları ile beraber hizmetlerimize devam edeceğiz inşallah ”dedi.

 

 

Haber: Selçuk Dönmez (Dönmez Medya)