Köpek Seni Isırdı Diye Köpekleşmenin Anlamı Yok !

Ahilik Haftası nedeniyle bir çoğumuzun duyduğu masallardan yola çıkarak başıma gelen ilginç bir olayı paylaşmak istedim. Paylaşmak istedim çünkü, insanlar konuştukları gibi değiller,göründüklerinin çok aksine bir yapıya sahipler. Hele hele ahlaktan,namustan,dürüstlükten dem vuranlar kadar ahlaksız kimse yoktur.

 

Üstüne basa basa söylüyorum bunu ;  Reelde bildiğim ,sosyal medyadan takip etmek zorunda (!) kaldığım bir çok böyle ahlaktan dem vuranların nasıl bir yapıya sahip olduklarını çok iyi biliyorum. Bunlarla oturup konuştuğunuzda o kadar ciddi,doğru ve düzgün bir hayatın olmaısnı anlatırlar ki, ağzımızdan bal damlaya damlaya dinliyoruz. Yahu bu ne güzel bir insan,bu ne ahlaklı biri, helal olsun demekten kendimizi alamıyoruz. Ama gelin görün ki, işin aslı asla böyle değil. Olduğu gibi değil de, olamadığı ve olmasını özlemle hayal ettiğini anlatıyor bu tipler.

Çok fazla detaya girmek istemiyorum. Sizlerin de zaten mutlaka yakından bildiğiniz bu tip yaratıklar vardır hayatınızda. Bir arkadaşım vardı,bir gün çırak bulamamaktan şikayet edip durdu. Gençler çalışmıyor,meslek öğrenmiyor, böyle giderse yarınlarımız hiç iyi değil.. vs vs anlatıp durmuştu.  Bir iş olacak ya hayatta,oldu işte. Bir arkadaşım da gelip oğlunun liseden sonra okumak istemediğini,işe girmek istediğini söyledi. Tekstil falan olur mu dedim. Olur tabi de, aslında iyi meslek öğrenebilirse kendisi için daha iyi olur.  Çocuk gelsin bi bakayım , bir de delikanlı ile konuşayım dedim.

Neyse birkaç gün sonra geldi delikanlı, oturup konuştum. Bizim öyle bildiğimiz ya da sokakta görüp te haklarında yanlış yargıya vardığımız gibi değildi delikanlı.  Okumayı çok istediğini ,ancak okuyup ta iş bulamayan insanları cafe köşelerinde boş boş otururken gördüğünde bundan vazgeçtiğini, hem okuyup işe girse dahi özel sektörde iş bulabileceğini, onun da asgari ücret olacağını falan anlatarak,madem asgari ücretle işe girip çalışacaksam ne diye bunca yılımı kaybedeyim. Şimdiden bir meslek öğrenirsem hem mesleğim olur,hem de çalışırım dedi. Bunların harici de o kadar çok şey anlattı ki, hayranlıkla dinledim. Gençleri dinlemeden yargıladığımızı düşünüp utandım delikanlının karşısında. Veee.. o meşhur arkadaşımı aradım, çırak arıyordun, bir delikanlkı var, liseyi bitirmiş ve meslek öğrenmek istiyor dedim. Buyursun gelsin dedi.

Delikanlı gitti tesisatçı olan bu arkadaşımızın yanına. Birkaç gün sonra yolda gördüm delikanlıyı. Hayırdır ne geziyorsun dedim. Ustam ölçü almaya gönderdi dedi. Bu dalgınlık nedir böyle. Abi dedi, ben bir şey diyeceğim ama nasıl karşılarsın bilmiyorum , babam Mehmet Beyi asla mahcup etme , kemiklerin kırılsa da ses etmeden mesleğini öğren dedi diye gelip söylemedim ama,bu adam sürekli hakaret edip duruyor, gücüme gidiyor dedi. Sen işine bak kardeş, ben konuşurum dedim. Abi ustam ters anlayıp beni şikayet mi ettin falan deyip işimden etmesin deyince kafamdan kaynar sular döküldü. Sen işine git, hiçbir şey olmak dedim ve ertesi günü haber vermeden işyerine gittim.

Arkadaşım bu çırak olarak gönderdiğimiz delikanlıya öyle küfürler savuruyor ki, lan …. Şunu getir, lan….. bunu getir…. Senden  …. Başka bir şey olmaz vs vs vs saydırıp duruyordu. Selam verdim ve içeri girdim. Beni görünce renk değişti, yav kardeş bunlardan adam olmaz diyerek konuya girince, sen önce adam ol da sonra karşındakinin adamlığını ölç dedim. Yav biz işi öğrenene kadar  sırtımızda levye eksik olmazdı, biz de böyle yetiştik deyince. Köpek seni ısırdı diye köpekleşmenin anlamı yok, artık seninle işim olaz, Delikanlı sen de üstünü değiş,gidelim dedim ve çıktık oradan.

Evet çırak bulamıyorsunuz,böyle devam ederse de bulmanıza imkan yok. Çırak olarak yanınıza gelenler sizlerden küfür yemek,hakaret işitmek işçin orada değiller.  Mutlaka işinin ehli ve adam gibi ustalar vardır ,onlara saygımız sonsuzdur. Bu bahsettiğim kişi gibiler insanlıktan nasibini alamamış, zavallı ve kişilik fukarası kişilerdir. Allah her zaman iyilerle karşılartırsın. Amin.

Mehmet Zafer