Kariyer Sınavı Hakkındaki İddialara MEB’den Suç Duyurusu

ANKARA, (DHA)

 

Milli Eğitim Bakanlığı ‘Öğretmenlik Kariyer Basamakları Sınavı’ hakkındaki iddialar nedeniyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Bazı yayın organlarında ve sosyal medya hesaplarında yer alan ‘Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yazılı Sınavı’nın şaibeli olduğu, sınav hakkında öğretmenler arasında sınav sorularının elden ele dolaştığı, bazı sendikaların sınav kitapçığı dağıttığı ve sınavda çıkan soruların da dağıtıldığı iddiaları üzerine bakanlık harekete geçti. Gerçeğe aykırı olduğu belirtilen iddiaları yayan kişiler hakkında suç duyurusunda bulunuldu. Suç duyurusu dilekçesinde, şunlar kaydedildi:

“Söz konusu yalan haberlerin amacının, kariyer basamaklarında ilerlemek isteyen ve Kariyer Basamakları Yazılı Sınavına bu amaçla başvuran en az 600 bin öğretmenin zihninde sınav ile ilgili kuşku ve endişe yaratmak olduğu hususu her türlü izahtan varestedir. Bu iddiaların kimler tarafından yayıldığı hususunun Cumhuriyet Başsavcılığınızca yapılacak incelemeler neticesinde tespit edilebileceğini düşünüyoruz.”

Dilekçede ayrıca sınava ilginin yüksek olmasının birtakım çevrelerin rahatsızlığına neden olduğuna, sınava başvuru yapan öğretmenlerin zihninde sınavın güvenirliği hakkında şüphe doğurmak üzere gerçeğe aykırı ve dayanaksız iddialar yayılmaya başlandığına işaret edilerek, “Bu iddiaların herhangi bir somut dayanağı olmadığı, yalnızca söylentiler üzerinden sınav hakkında olumsuz algı oluşturmaya çalışıldığı, sınava girmek için başvuruda bulunan öğretmenler arasında infial yaratmayı amaçlandığı açıktır” denildi.