İnönü Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Adaylara Kapılarını Açtı

Selçuk Dönmez
MALATYA—

Üniversite giriş sınav sonuçlarının açıklanmasıyla beraber İnönü üniversitesi spor bilimleri fakültesi de 5 gün sürecek olan özel yetenek sınavlarına başladı.

İnönü üniversitesi spor bilimleri fakültesi dekanı Prof. Dr. Cemal Gündoğdu fakülteye yerleşecek olan adayların öncelikle yetenek sınavına tabi tutulduğunu belirtti. Prof. Dr. Gündoğdu; “İnönü üniversitesi spor bilimleri fakültesinin özel yetenek sınavını gerçekleştiriyoruz. Bu sınav kapsamında öğretmenlik, antrenörlük ve engellilerde beden eğitimi ve spor eğitimi öğretmenliğine öğrenci alımı yapıyoruz. Sınavımız bugün başladı ve 5 gün sürecek. Şuan toplamda 2285 başvurumuz var bunun 1577’si erkek, 708 tanesi kadın, 33 tanesi milli sporcu ve 24 tanesi ise engelli adaylardan oluşuyor. Sınavımızın içerisinde 20 m’ lik bir sürat testimiz var ve sonrasında ise belli motorik özellikleri ölçtüğümüz bir, koordinasyon parkurumuz var. Adaylarımız bu iki parkura girerek aldıkları dereceler ile bir sıralamaya tabi tutuluyorlar” dedi.

Gündoğdu, İnönü üniversitesi spor bilimleri fakültesinin bölgede en fazla tercih edilen ve en etkili fakültelerinden biri olduğunu söyleyerek, lisans ve yüksek lisans programlarıyla oldukça donanımlı bir üniversite olduğunu ve bunun en büyük payının İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay’a ait olduğunu dile getirerek kendisine teşekkürlerini iletti.

En çok aday il dışından

Adayların çoğunluğunun il dışından olduğunu belirten Gündoğdu; “Biz burada 2285 öğrenciyi Malatya’da konuk ediyoruz. Bu öğrencilerin büyük çoğunluğu il dışından Maraş’tan, Antep’ten, Adıyaman’dan özellikle doğudan ve iç Anadolu’dan gelen çok öğrencimiz var. 5 gün boyunca sürecek sınav programını detaylı olarak sitemizde paylaştım ve tüm imkânlarımızı adaylarımız için seferber ettik ve bu süre zarfında tüm adaylarımızın sorunları ile eğitmenlerimiz birebir ilgilenerek bu süreci en sağlıklı şekilde tamamlamayı planlıyoruz. Bizler burada yaptığımız sınav itibarı ile Türkiye’nin en objektif sınavını gerçekleştiriyoruz. Şuan sınavımız canlı olarak youtube üzerinden tüm dünyadan izlenebiliyor. Bu sayede adaylarımızın sınav konusunda akıllarında hiçbir şüpheye yer bırakmıyoruz” ifadelerini kullandı.