Et ve Süt Kurumu Kuzu Etinde % 25 İndirim Yaptı

Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik, Et ve Süt Kurumu (ESK) tarafından kuzu etinde yapılan yüzde 25 indirimin sevindirici olduğunu ifade ederek isabetli bir karar olduğunu söyledi.

Başkan Çelik, açıklamasında,kuzu etindeki indirim kararının tüketiciler açısından çok önemli olduğuna vurgu yaparak “ Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Prof. Dr. Vahit Kirişci, ESK mağazalarında kuzu etinde yüzde 25 oranında indirim yapılacağı müjdesini memnuniyetle karşılıyor ,bu manada kendisine sektörümüz ve tüketicilerimiz adına teşekkürlerimizi sunuyoruz ” dedi. 

İndirim sorası gövde kuzu eti 129,75 liradan 98 liraya, kuzu pirzola 181,50 liradan 137 liraya, kuzu gerdan ise 114,50 liradan 86 liraya düştü.

İndirimin yerinde bir karar olduğunun altını çizen Başkan Çelik “Yetiştiricilerimizden koyun kuzu alımlarını artırmak suretiyle fiyatlarda istikrarı korumayı hedefleyen ESK’nın başarıya ulaşması temel arzumuzdur. Biz istiyoruz ki hem yetiştiricimiz hem de tüketicilerimiz kazansın. En azından ortak bir payda da buluşsun. Dolayısıyla kuzu eti fiyatlarındaki indirimi önemsiyoruz Bu kararı isabetli bulup sonuna kadar destekliyor Sayın Bakanımıza sektörümüz adına teşekkür ediyoruz “ ifadelerine yer verdi.

Başta restoranlar, lokantalar olmak üzere otel ve işyerleri yemekhaneleri kapalı kaldığından et tüketimi düşmüştür. İçinde bulunduğumuz yıla baktığımızda ise enflasyondaki yüksekliğin vatandaşlarımızı hayat pahalılığı karşısında oldukça zorladığını görüyor ve bu manada kişi başı yıllık kırmızı et tüketiminin oldukça düştüğünü düşünüyoruz.

Dolayısıyla da bu durumu sadece kırmızı ette değil tüm gıda ürünlerinde tüketicilerin alım gücünün zayıfladığına bağlıyoruz. Olaya bu pencereden baktığımızda kuzu etindeki yüzde 25 lik indirimin vatandaşlarımıza rahat bir nefes aldıracağını düşünüyoruz” dedi.