Din Görevlileri Destek Bekliyor

Türk Diyanet Vakıf-Sen Malatya İl Temsilcisi İbrahim Güldaş, 1-7 Ekim 2022 tarihleri arası kutlanan “Camiler ve Din Görevlileri Haftası” ile ilgili bir mesaj yayımladı.

 

 

Güldaş, “Diyanet İşleri Başkanlığımız kurulduğu günden itibaren İslâm dininin inanç, ibadet ve ahlâk esasları ile ilgili işleri yürütmek, din konusunda toplumu aydınlatarak milletimizin hizmetinde olmaya devam etmektedir. Diyanet İşleri Başkanlığı, bu temel görevini ve ibadet yerleri olan camilerin yönetilmesi işlerini din görevlileri vasıtasıyla sürdürmektedir. Tarih boyunca halkın dinini öğrenmesinde etkin rol oynayan din görevlileri, günümüzde de Müslümanların dini görevleri yerine getirmelerinde ve temel dini bilgileri öğrenmelerinde rehberlik görevini üstlenmektedir. Başkanlığımız tarafından 1986 yılından itibaren Ekim ayının ilk haftası “Camiler Haftası” olarak kutlanmaya başlamıştır. Bir mekânın haftasının kutlanmayacağı ve onun işlevsel hale getiren din görevlilerinin haftası olması gerekliliği doğrultusunda Yetkili olduğu 2002 yılında sendikamızın teklifi ile 2003 yılından itibaren Camiler Haftasına Din Görevlileri de ilave edilerek bu hafta, “Camiler ve Din Görevlileri Haftası” olarak isimlendirilmiştir. Böylece, insanı yaşat ki Devlet yaşasın anlayışı ile din görevlileri haftanın ana unsuru olma yolunda adım atıldı. Cami dendiğinde ilk akla gelen imam ve müezzindir. Kur’an kursu dendiğinde de Kur’an kursu öğreticisidir ve bütün Diyanet çalışanlarıdır.

 

2011 yılından itibaren de her yıl farklı bir temayla kutlanmaya devam edilmektedir. Bunlar; Cami ve Çocuk, Engelsiz Cami Engelsiz İbadet, Cami, Kadın ve Aile, Cami ve Gençlik, Cami ve Namazla Arınma, Cami ve Kitap, Cami, Şehir ve Medeniyet, Cami ve din hizmetlerine adanmış ömürler, Cami, Din Görevlileri ve Vefa, Cami ve İlim temaları belirlenmiş bu yılda “Peygamberimiz, Cami ve İrşat” teması işlenecektir. Belirlenen temalara bakıldığında 2003 yılında camiler haftasının sonuna eklenen din görevlileri maalesef temalara yansımamış hala camiler haftası formatında devam edilmektedir. Bu haftada, din görevlilerinin çalışma şartları gibi konuların ikinci plana atılarak, sadece camilerin ön plana çıkarılması doğru bir yaklaşım değildir Hafta vesilesiyle çalışanlarımızın dertleriyle dertlenilmeli, problemlerinin giderilmesine yönelik çalışmalar yapılmalıdır.

 

 

 

Bu haftada cami görevlilerinin sıkıntılarının konuşulduğu konferanslar, sorunların tartışıldığı paneller yapılması gerekirken maalesef din görevlilerinin halini bilmeyen akademik unvana sahip konuşmacıların üniversitedeki kürsüsünden öğrencilerine ders verircesine yapılan programlarla geçmektedir. Yurt içinde ve yurt dışında en küçük yerleşim yerlerinde bile, fedakârca hizmet eden din görevlilerimiz, günün her saati vatandaşlarımıza hizmet etmektedirler. Sadece cami ve Kur’an kurslarında değil, insanımızın her anında yanlarında olmaktadırlar. İyi günde sevinçlerine, kederli anlarında acılarına ortak olmaktadırlar. Herkesin hocası olarak birlik, beraberlik ve milletçe bütünleşmeyi tesis etmektedirler.

 

Özellikle, salgın başta olmak üzere, deprem, sel ve diğer afetlerde de ortaya koydukları özveri asla unutulmayacaktır. Özellikle, böyle bir haftada din görevlilerimizin ve bütün Diyanet çalışanlarımızın problemlerinin giderilebilmesine zemin hazırlanmalıdır. Vatandaşlarımızın tamamına hizmet eden Diyanet çalışanlarının, bu haftadan beklentileri de budur. Mensubu olmaktan onur duyduğumuz Diyanet İşleri Başkanlığımız, din görevlilerimize ve bütün Diyanet çalışanlarımıza, bu hafta vesilesiyle müjdeler vermelidir. Görevlisiyle barışık, personelini dinleyebilen, anlayabilen, aynı ailenin bir ferdi gibi davranabilen idarecilerimizin sayısı artmalıdır. Görevlisini kendisine rakip gibi gören bir anlayış, ne dine, ne Diyanet’e ne de ülkemize bir katkısı olamaz.

 

 

Hak edilmeden ve emek verilmeden gelinen makamlardan, doğru ve kalıcı hizmetler beklenemez. Aynı şekilde, personeli arasında sendikal tercihi başta olmak üzere, çeşitli anlayışlarla ayrım yapan bir idarecilerden, ne kuruma ne de milletimize bir hayır gelmez. Her iş ve işlemde; adaletli, hakkaniyetli, bilgili, liyakatli, Devlete sadakatli bir anlayışı geliştiremezsek, yarınlar sahte insanların cirit attığı bir alana dönüşür. Verim olmaz, topluma önderlik, öncülük ve örneklikten eser kalmaz. Türk Diyanet Vakıf-Sen, ilkesi ve sorumluluğu gereği, doğruya doğru, yanlışa yanlış diyebilen bir sendikadır. Devletimizin güçlü yarınları, milletimizin birlikteliği, Diyanet İşleri Başkanlığımızın kurumsal yapısı ve çalışanlarımızın huzurlu hizmet üretmesi bizim için çok değerlidir. Türk Diyanet Vakıf-Sen olarak; ülkemizin her yanında ve yurt dışında, olumsuz ve zor şartlarda da olsa, vatandaşlarımıza son din İslam’ı anlatan, öğreten ve yaşayışıyla örnek olan din görevlilerimiz ve bütün Diyanet çalışanlarımızı kutluyorum. 1-7 Ekim Camiler ve Din Görevlileri Haftamızın Diyanet çalışanlarımıza hayırlar getirmesini temenni ediyorum. Vefat etmiş bütün çalışanlarımıza Allah’tan rahmet niyaz ediyorum. Emekli olmuş ve görevleri başında bulunan din görevlilerimize ve bütün Diyanet çalışanlarımıza sağlık, huzur, esenlik ve başarılar diliyorum. Camiler ve Din Görevlileri Haftamız kutlu olsun” diye konuştu.