Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Topçu Özbekistan’da Bir Dizi Temaslarda Bulundu

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Topçu Özbekistan’da Bir Dizi Temaslarda Bulundu

 

 

 

Özbekistan Türk Milli Medeni Merkezinin 25. Yılı münasebetiyle Özbekistan’a giden Cumhurbaşkanı Baş Danışmanı Yalçın Topçu, burada yaptığı konuşmada “ Ahıskalı Türkler, yaşadıkları her ülkenin birliğine ve dirliğine, çalışkanlıkları, yüksek ahlakları ve üstün vefaları ile önemli katkılarda bulunmaktadırlar “dedi.

Temaslarının ve ziyaretlerinin ardından bir konuşma yapan Topçu : “ Sözlerime başlarken, Türkiye’de Düzce ilinde 12 Kasım 1999’da olan depremde şehid olan 710 canımızı rahmetle anıyorum.

 

İmam Buhari’nin, İmam Maturidi’nin torunlarını, Emir Timur’un evlatlarını, Abdulhamid Süleyman Çolpan’ın kardeşlerini, Özbek halkının bir tamamını ve Sayın Cumhurbaşkanı Mirzayev’i Anadolu Kışlağındaki kardeşlerinizin Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve şahsımın adına saygıyla selamlıyorum ” dedi.

 

“Allah medeniyet beşiğimiz Özbekistan Devletini ve Halkını korusun ve yüceltsin” diyen Yalçın topçu sözlerine şöyle devam etti.

 

Hanımefendiler, Beyefendiler, Değerli katılımcılar, sözlerime 93 Ahıska muhaciri bir ailenin çocuğu olarak 14 Kasım 1944 Ahıska’dan sürgün edilen Ahıskalı Türkleri bağrına basan kardeş Özbek halkına minnet ve şükran dileklerimi sunarak başlamak isterim.

 

Allah medeniyet beşiğimiz Özbekistan Devletini ve Halkını korusun ve yüceltsin.

 

Değerli hazirun,

1800’lü yıllarda çarlık Rusya ile başlayan ve 1944 de Sovyet Rusya ile devam eden sürgün zulüm ve soykırım uygulamaları ile Türk soylu halklardan Ahıskalı Türkler sürgün içinde sürgünler yaşayarak 9-10 ülkede yaşamaktadırlar.

 

Ahıskalı Türkler, yaşadıkları her ülkenin birliğine ve dirliğine, çalışkanlıkları, yüksek ahlakları ve üstün vefaları ile önemli katkılarda bulunmaktadırlar.

 

Üzülerek ifade etmek isterim ki; Ahıskalı Türklerin tarihi sorunları bugüne kadar İnsan Hakları ile ilgili hiçbir uluslararası kuruluştan kayda değer bir ilgi görmemektedir.

 

Fakat, BM ve demokrasi havarisi ülkeler bu kardeşlerimizin tarihi hak ve hukuklarına sahip çıkmasalar da onların yanında Türkiye ve Türk milleti vardır ve onların her meselesi Türk devletinin ve milletinin de meselesidir.

 

Türkiye devleti ve milletiyle Cumhurbaşkanları Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde 6 devlet bir millet olduğumuz bütün Türk soylu halkların ve dini dili ne olursa olsun bütün mazlum ve mağdurların yanındadır.

Sözlerime son verirken; Özbekistan Türk Milli Medeni Merkezimizin 25. yılı kutlu olsun ve kuruluşunda emeği geçen Kardeş Özbekistan devletinin yöneticilerinden Allah razı olsun.

14 Kasım 1944 sürgününün 78.yılında 4 Kasım 1938 de kurşuna dizilerek şehid edilen Özbek ziyalımız Abdullah Kadiri ve bütün sürgün şehidlerimizi saygı ve rahmetle anıyorum. Makamları ali mekânları cennet olsun.

 

“Göğsü geniş Özbek’in gitmez imani,

Özgür, genç evlatlar sana güçlü kanat!

İstiklâl meşalesi, barış bekçisi,

Haksever, ana yurt, ebediyyen ol abat.”

 

Her birinizin değerli varlığını tekrar saygıyla selamlıyorum.