Akçaabat Festivali Gümbür Gümbür Devam Ediyor

Akçaabat Belediyesi tarafından düzenlenen 30. Uluslararası Akçaabat Müzik ve Halk Oyunları Festivali, hazırlanan programla dolu dolu geçiyor.

Gündüzü ayrı renkli, gecesi ayrı şenlikli festivalde yurt dışından ve Türkiye’nin çeşitli illerinden Akçaabat’a gelen Halk Oyunları ekipleri sadece Akçaabat’ta değil Trabzon Merkez’de de gösteriler yapıyor. Akçaabat, geçmişten beri Trabzon’la hem fiziki olarak hem kalbi olarak bütünleşmiştir diyen Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim, “İki yıl aranın ardından düzenlediğimiz 30. Uluslararası Akçaabat Müzik ve Halk Oyunları Festivali programını çok geniş kapsamlı hazırladık. Yurt içinden ve yurt dışından farklı yörelere ait halk oyunları gruplarını şehrimizde misafir ediyoruz.

Ekipler sadece Akçaabat’ta değil Trabzon Meydan’da da gösteriler yapıyor. Oradaki hemşehrilerimiz de farklı kültürlerin yörelerine özgü oyunları izleme fırsatı elde ediyor. Böylece Trabzon’daki hemşehrilerimizi de festivalimizin eğlencesine şahit oluyor. Festivalimiz kapsamında 15 Temmuz Şehitler ve Hürriyet Parkı’nda halk oyunları gruplarının gösteri yapmasına gönülden destek veren ve katkı sağlayan, her zaman yanımızda olan Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanımız Murat Zorluoğlu’na teşekkür ediyorum.” dedi.

BU YIL BORDO- MAVİ GECE DAHA ANLAMLI

30. Uluslararası Akçaabat Müzik ve Halk Oyunları Festivali’nde konserler ve gösteriler devam ediyor. Halk Oyunları gruplarının gösterileri ile başlayan akşam programında Pelin Karaağaçlı konseri vatandaşları coşturdu. Karadeniz’e ait müzikleri ustalıkla seslendiren sanatçı izleyenleri kendine hayran bıraktı. Ardından Bilal Hancı ve İsmail Türüt’le Bordo-Mavi Gece konseptinde bir konser verildi.

Konsere; Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Akçaabat Kaymakamı Ramazan Kurtyemez, Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim, Belediye Başkan yardımcısı Serkan Özdemir ve Ali Güngör, Sivil Toplum Kuruluşlarınun Temsilcileri, Belediye Meclis Üyeleri,sponsorlar daire amirleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Gecede, sevilen eserleri ile sahne alan yılların eskitemediği ve sevenlerinin hiç azalmadığı Usta Sanatçı İsmail Türüt ve gençlerin sevgilisi Bilal Hancı birbirinden güzel eserlerle Akçaabatlıları coşturdu. Dinleyenlerin tezahüratlarının eksik olmadığı gecede eğlence tavan yaptı. Festival alanını hınca hınç dolduran Akçaabatlılar, tüm gece Akçaabat Belediyesinin dağıttığı bordo-mavi bayraklarla şarkılara eşlik ettiler. Eğlence rüzgarının hiç durmadığı konserde dinleyenler Karadeniz müziklerine, eğlenceye, horona ve kemençeye doydular. Sahnesinin sonunda Bilal Hancı’ya Festivalin Ana Sponsoru Horon Toptan Gıda Sahibi Aslan Çolak Plaket takdim ettiç

Gecede, sevilen eserleri ile sahne alan yılların eskitemediği ve sevenlerinin hiç azalmadığı Usta Sanatçı İsmail Türüt ve gençlerin sevgilisi Bilal Hancı birbirinden güzel eserlerle Akçaabatlıları coşturdu. Dinleyenlerin tezahüratlarının eksik olmadığı gecede eğlence tavan yaptı. Gecenin sonunda Akçaabatlılara unutulmaz ve bir o kadar da eğlenceli anlar yaşatan İsmail Türüt’e Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim plaket takdim etti. Bordo Mavi gece ile ilgili düşüncelerini dile getiren Başkan Ekim “30. Uluslararası Akçaabat Müzik Ve Halk Oyunları Festivalimiz tüm hızıyla sürüyor. Bu akşam Trabzonspor’umuzun şampiyonluğu vesilesiyle bir borda mavi gece tertipledik. Formanı kap konsere gel diye duyuru yaptık. Sizler de bizi kırmayıp burayı hınca hınç doldurdunuz ayağınıza yüreğinize sağlık.

Biliyorsunuz Trabzonspor’umuz en son 84 yılında şampiyon olmuştu. Buradaki gençlerin çoğu ben dâhil o şampiyonluğu bilmeyiz hatırlamayız. Ama Trabzonspor’umuz bize öyle bir mutluluk yaşattı ki şampiyonluk görmemiş nesillere şampiyonluk duygusunu öğretti. O sene bu sene dedik ve şampiyon olduk. İnşallah bundan sonra her sene diyoruz.

Bir de Trabzonspor’umuzun şöyle bir özelliği var. Türkiye’nin her yerinde mutlaka Trabzonlu ve Trabzonsporlu vardır. İstanbul takımları ve diğer Anadolu takımları kendi illerinde karşılık bulurken Trabzonspor’umuz Türkiye’nin tamamında hatta yurt dışında da karşılık gören bir takı. O yüzden “Bize Her Yer Trabzon diyoruz.

Bize şampiyonluğu yaşatan kulübümüze, futbolculara, teknik kadroya teşekkür ediyorum.

Kıymetli katılımcılar Sebat Sporumuzdan da söz etmek istiyorum. Bal liginde mücadele ediyor. İnşallah sebat için de o sene bu sene diyoruz ve sebatımız 3. Ligde görmek istiyoruz. Bunun için elimizden geleni yapmaya hazır olduğumuz buradan ifade etmek istiyorum. Hepinize teşekkür ediyor saygılarımı sunuyorum” dedi.