30.Uluslararası Akçaabat Müzik ve Halk Oyunları Festivali Tatıldı

Akçaabat Belediyesi tarafından bu yıl 30.’su düzenlenen Uluslararası Akçaabat Müzik ve Halk Oyunları Festivali öncesinde il ve ilçe genelindeki görsel ve yazılı basınla bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Düzenlenen basın toplantısına; Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim, Belediye Başkan Yardımcıları Serkan Özdemir ve Ali Güngör, TRT Trabzon Bölge Müdürü Sami Serdar Şişman, Basın İlan Kurum Müdürü Ali Nuhoğlu, Trabzon Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ersen Küçük, Akçaabat Gazeteciler Cemiyeti Başkanı İsmail Topal, il ve ilçe genelindeki görsel ve yazılı basın mensupları katıldı.

Basın toplantısında 30. Uluslararası Akçaabat Müzik ve Halk Oyunları Festivali kapsamında bilgilendirmelerde bulunan Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim, “30. Uluslararası Akçaabat Müzik ve Halkoyunları Festivalimizin tanıtım toplantısına hoş geldiniz. Bilindiği üzere Akçaabat, doğal güzellikleri, yaylaları, tarihi yerleri, kültür ve sanat hayatı ile hem bölgemizde hem de ülkemiz genelinde adından sıkça söz ettirmiştir.  Geçmiş dönemlerden bu yana şehrimizde yapılan kültürel ve sosyal faaliyetler neticesinde ilçemiz “Kültür Sanat ve Turizm Şehri Akçaabat” sloganı ile anılmaktadır. Biz de Akçaabat’ımızla özdeşleşmiş olan bu sloganın altını doldurmak için elimizden geleni yapmaya, aldığımı bayrağı daha da yukarılara taşımaya gayret gösteriyoruz.

Temel Belediyecilik çalışmalarımızın yanında şehrimizin kültürel ve sosyal hayatına katkı sunmak için faaliyetler düzenlemeye önem veriyoruz.Geçmiş Dönemlerden bu yana yapılan faaliyetler ve organizasyonları çeşitlendirerek ve arttırarak hayata geçiriyoruz. Belediyemiz bünyesinde uzun yıllardan beri Türk Sanat Müziği Korosu, Türk Halk Müziği Korosu, Çok Sesli Koro ve Belediye Tiyatrosu faaliyetlerini sürdürmektedir. 

Bunun yanında Erol Günaydın Tiyatro Günleri, Açık Hava Tiyatro Günleri, Çocuk Tiyatro Şenliği, Opera ve Bale Günleri, Sempozyumlar, Resim ve Fotoğraf Sergileri etkinliklerimiz de yer almaktadır. 30 yıldır düzenlenen Uluslararası Akçaabat Müzik ve Halk Oyunları festivali ile şehrimiz Dünya genelinde “Halk Oyunlarının Kaynaşma Merkezi Horonun Başkenti Akçaabat” olarak nitelendirilmektedir. Akçaabat’ın kültür ve sanat hayatını canlandıracak etkinliklerimize iki yıl aranın ardından hızlı bir şekilde başladık. 2-10 Mart 2022 tarihleri arasında çevre illerdeki tiyatro ekiplerinin de katıldığı Erol Günaydın Tiyatro Günleri’nin 10.’sunu düzenledik. 3. Çocuk Tiyatro Şenliğimizi yaptık. 1-6 Temmuz 2022 tarihleri arasında 3. Açık Hava Tiyatro Günlerini gerçekleştirdik.

Şimdi ise sıra geleneksel hale getirdiğimiz festivalimizde.30.’sunu gerçekleştireceğimiz Uluslararası Akçaabat Müzik ve Halk Oyunları Festivalimizde Akçaabat Belediyesi olarak öncelikli hedefimiz bölgemizin zenginliklerini ülke genelindeki hemşehrilerimizle paylaşmak ve turizm potansiyelimizi arttırmaktır. Ayrıca halkımızla bir araya gelmek, hemşerilerimizin kaynaşmasına vesile olmak, kültürümüzü birlikte yaşamak, yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmak da hedeflerimiz arasında yer alıyor.Yaptığımız tüm kültür ve sanat etkinliklerinde de dünya barışına katkıda bulunmak, ülke gençleri arasında sevgi, dostluk, barış ve kardeşlik duygularını geliştirmek; yöremizin tarihi, turistik ve kültürel değerlerini tanıtmak gayesindeyiz.Zengin bir kültüre, tarihe ve coğrafyaya sahip olan bölgemizde düzenlediğimiz festivalimizde horondan halkoyunlarına, spordan sanata, yayla şenliğinden ünlü sanatçıların konserlerine kadar her şey var.Biz diyoruz ki; Kültür ve sanat boyutu güçlü olmayan bir medeniyet esik kalır. Sanat bütün kötülüklerin panzehridir. Akçaabat Kültür, Sanat ve Turizm Şehridir. “ dedi.

Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim, konuşmanın ardından Festival programını açıkladı.

30. Uluslararası Akçaabat Müzik ve Halk Oyunları Festival programımız ise şöyledir;

20 Temmuz 2022 Çarşamba

10.00-15.00 Geleneksel Hıdırnebi Yayla Şenliği, Halk Oyunları Gösterileri, Geleneksel Halk Horonu, Yöresel Sanatçı Konserleri

21 Temmuz 2022 Perşembe

16.30 El Sanatları Sergisi /Sahilpark Marina Arkası

17.00 Halı Kursu Sergisi / Hamam Çimeni Çarşısı, Belediye Resim Galerisi

17.30 Halk Oyunları Gruplarının Gösterileri / Hamam Çimeni Çarşısı

22 Temmuz 2022 Cuma

16.45 Çelenk Sunma Töreni / Atatürk Parkı

17.00 Festival Kortej Yürüyüşü

17.30 Büyük Horon Halkası, Yöresel Sanatçı Konserleri / Sahilpark  Havuzlar Alanı

20.00 Açılış / Festival Alanı

20.45 Halk Oyunları Gruplarının Gösterileri

21.10 Aykut Özer Konseri

21.40 Akçaabatlı Sanatçılar Grubu

22.10 Ece Mumay Konseri

23 Temmuz 2022 Cumartesi

16.30 Halk Oyunları Gruplarının Gösterileri / 15 Temmuz Şehitler ve Hürriyet Parkı-Trabzon

17.00 Halk Oyunları Gruplarının Gösterileri / Atatürk Parkı-Akçaabat

20.15 Halk Oyunları Gruplarının Gösterileri

20.50 Pelin Karaağaçlı Konseri

21.30 Bilal Hancı Konseri

22.25 Bordo-Mavi Gece ve İsmail Türüt konseri

24 Temmuz 2022 Pazar

16.30 Halk Oyunları Gruplarının Gösterileri / 15 Temmuz Şehitler ve Hürriyet Parkı-Trabzon

17.00 Halk Oyunları Gruplarının Gösterileri / Atatürk Parkı-Akçaabat

20.15 Halk Oyunları Gruplarının Gösterileri

20.50 Akçaabat Folklor Derneği Kız Horon Ekibi

21.00 Selim Seyis Konseri

21.40 İsmail Cumur Konseri

22.15 Resul Dindar Konseri

24.00 Kapanış, Belediye ve Folklor Derneği Halk Oyunları Gösterileri