Yünsa, ikinci çeyrekte cirosunu yüzde 425 artırdı

Üst segment yünlü kumaş üretiminde dünyada lider firmalar arasında yer alan Yünsa, 2022 yılı ilk yarı finansal sonuçlarını açıkladı. Yılın ikinci çeyreğinde cirosunu geçen yılın aynı dönemine göre %425, bir önceki çeyreğe göre %12 artışla 252 milyon TL’ye çıkaran Yünsa, bu çeyrekte 62 milyon TL net kâr elde etti. Şirketin ilk 6 ayda cirosu 478 milyon TL’ye, net kârı ise 117 milyon TL’ye ulaştı.

Avrupa’nın en büyük üst segment yünlü kumaş üreticisi Yünsa’nın 2022 yılı ikinci çeyrek finansal sonuçları Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda yayınlandı. Yılın ikinci çeyreğinde 252 milyon TL satış hasılatı açıklayan Yünsa, ciro bazında bir önceki yılın aynı dönemine göre %425, bir önceki çeyreğe göre %12 büyüdü. Yünsa, ikinci çeyrekte 62 milyon TL net kâr elde etti.

Yılın ikinci çeyreğinde 83 milyon TL FAVÖK (Faiz, amortisman ve vergi öncesi kâr) rakamına ulaşan şirketin FAVÖK marjı ise %33 oldu. Yünsa, sergilediği başarılı finansal performansla 2022’nin ilk yarısında cirosunu geçen yılın aynı dönemine göre 5 kat arttırarak 478 milyon TL’ye çıkarırken, net kârını ise 117 milyon TL’ye ulaştırdı.

“2022 yılı net kâr hedefimizi 6 ayda aştık”

Yünsa Genel Müdürü Mustafa Sürmegöz, büyük hedeflerle başladıkları 2022 yılının ilk 6 ayında oldukça başarılı bir performans sergilediklerini belirterek “Heyecanla başladığımız 2022 yılının ilk yarısını başarılı bir performansla kapattık ve şirketimizin büyük potansiyelini göstermeye başladık. Sene başında, 2022 yılı için 1 milyar TL ciro, 100 milyon TL’nin üzerinde net kâr hedefi açıklamıştık. İlk 6 ay performansımızı değerlendirdiğimizde, 478 milyon TL ciro ile hedefimiz doğrultusunda ilerliyoruz. Net kârda ise, 117 milyon TL ile yıl sonu hedefimizi yılın ilk yarısında aşmayı başardık.

Üretim maliyetlerimizin azaltılmasına yönelik başarılı çalışmalarımızın ve aldığımız tasarruf aksiyonlarının olumlu etkileri, etkin işletme sermayesi yönetimi, finansman maliyetlerinin iyi yönetilmesi ve döviz kurundaki artış ile 2022 yılı net kâr hedefimizi 200 milyon TL olarak güncelledik” şeklinde konuştu.

2022 Yünsa’da yatırım yılı

Yılın ilk günlerinde açıkladıkları yatırımları hayata geçirmeye devam ettiklerini söyleyen Mustafa Sürmegöz, “Üretim ve satış hacmimizi artırmak için çeşitli yatırımlar yapıyoruz. Öncelikli olarak, boyahane yatırımımızla başladık. Kapasitemizi artıracak bu tezgâhları yıl sonunda devreye alacağız. Önümüzdeki dönemlerde de yenilikçi, verimliliğimizi artıran ve sürdürülebilirlik stratejimize hizmet eden yatırım ve projeler gündemimizin ilk sıralarında olmaya devam edecek” açıklamasında bulundu.